SON DAKİKA
Ana Sayfa » Aksaray Haberleri » Belediye Haberleri » Bedriye Medresesinin İhtişamı Ortaya Çıkıyor

Bedriye Medresesinin İhtişamı Ortaya Çıkıyor

A - +

Belediye Haberleri - 30.07.2022 - 9:15

Bedriye Medresesinin İhtişamı Ortaya Çıkıyor

Aksaray Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer’in şehir genelinde bulunan tarihi mekanları gelecek nesillere ulaştırmak amacı ile başlattığı restorasyon çalışmalarına Bedriye Medresesinde devam ediliyor.

Yaklaşık 10 bin yıllık Aksaray’ın tarihi geçmişine tanıklık etmiş ve çeşitli amaçlarla kullanılmış Bedriye Medresesi Aksaray Belediye ekiplerince düzenlenen çalışma ile restore ediliyor. Atıl vaziyette kaderine terk edilmiş birçok tarihi yapıyı gün yüzüne çıkartan ve tekrar hizmete sunan Aksaray Belediyesi Bedriye Medresesini de aslına uygun olarak yeniliyor.

Geçtiğimiz günlerde Kalanlar Köprüsünü, II. Kılıçaraslan türbesini ve köşkünü, Şeyh Hamza Baba Türbesini, Hasas Baba Türbesini, Melik Mahmut Gazi Hangahını ve birçok Selçuklu yadigarı eserin restorasyonu vatandaşlardan tarafından takdir ile karşılanmıştı.

Şehrin merkezi konumunda yer alan Bedriye Medresesinde de restorasyon çalışmaları kapsamında çatılar onarıldı. Yılların yükünü taşıyan duvarlarda deforme olan noktalar tespit edilerek aslına uygun inşaat malzemeleri ile yenilendi. Bahçe düzenlemeleri ve yapının dokusuna uygun kapı pencere yenileme çalışmalarının tamamlanmasının ardından Medrese adına yakışır bir biçimde hizmet vermeye başlayacak.

Geçmişine dair bilgilerin elde edilmesi için kitabenin bulunmadığı medresenin ilim ve irfan merkezi olarak kullanıldığı rivayet ediliyor. Aksaray Belediyesi de ecdat yadigarı bu nadide eserin çağın şartlarına uygun olarak eğitim ve kültür tesisi şeklinde vatandaşların hizmetine sunmayı planlıyor.

Aksaray'ın Altın Markaları

Birlik Haber Gazetesi öne çıkan Aksaray firmalarını ağırlıyor.

marka
marka
marka
marka
E-Postabirlikhaber@hotmail.com

BirlikHaber Güncel Haber Akışı

SON DAKİKA

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz... Birlik Haber Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır - 2021