SON DAKİKA
Ana Sayfa » Aksaray Haberleri » Ana Manşet » Başkan Altınsoy, “156 Milyon Hibe Desteği Hayırlı Olsun”

Başkan Altınsoy, “156 Milyon Hibe Desteği Hayırlı Olsun”

A - +

Ana Manşet - 13.10.2022 - 9:17

Başkan Altınsoy, “156 Milyon Hibe Desteği Hayırlı Olsun”

AK Parti Aksaray İl Başkanı Hüseyin Altınsoy, Tarımsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu üzerinden 310 milyon 600 bin TL’lik 697 yatırımın, 156 milyon 534 bin TL’si hibe olarak verildiğini bildirdi.

Tarımsal Kalkınmayı destekleme Kurumu aracılığı ile Aksaray’a yapılan yatırımlar hakkında açıklamalarda bulunan İl Başkanı Altınsoy, Aksaray’ın TKDK üzerinden proje desteklerinden en çok yararlanan illerin başında gelmesinin memnuniyet verici olduğunu aktardı.

Aksaray ve ilçelerinin proje kültürü ve fonların kullanımı açısından birçok ilden daha iyi duruma geldiğini hatırlatan Başkan Altınsoy, “Aksaray’da yatırımların daha fazla artması için yatırımcının her zaman yanında durmaya ve sorunlarını çözmeye devam ediyoruz. Hatırlatmak isterim, geçmişte AK Parti İktidarından önce bu destekler yoktu. Çiftçilerimiz böyle destekler alamıyordu. Günümüzde, AK Parti İktidarında ise tarım ve hayvancılıkla uğraşan çiftçilerimize hem yatırım esnasında, hem üretim esnasında, hem de satış esnasında devletimizin vermiş olduğu birçok destek kalemi mevcuttur” dedi.

Aksaray’da geçmiş yıllarda yapılan TKDK destekli yatırımlar hakkında bilgi veren Başkan Altınsoy, 9 yıl içerisinde TKDK’nın 310 milyon 600 bin TL’lik 697 proje yatırımına, 156 milyon 534 bin TL hibe olarak verildiğini, bu projelerle ilimizde faaliyete geçen işletmelerde bin 293 kişinin işimkanına kavuştuğunu aktardı.

Altınsoy, ayrıca inşaatları devam eden ve yakın zamanda faaliyete geçecek projelerle tesis sayılarının daha da artacağını TKDK’nın, yatırımını bitiren faydalanıcılara ise yaklaşık 48 Milyon 410 bin TL hibe ödemesi yapacağını belirtti.

Tarımsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun IPARD 11. çağrı ilanını hatırlatan Altınsoy, bu çağrıda; çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve iş geliştirme başlığında ise bitkisel üretimin çeşitlendirilmesi ve bitkisel ürünlerin işlenmesi ve paketlenmesi, arıcılık ve arı ürünlerinin üretimi, işlenmesi ve paketlenmesi, zanaatkarlık ve katma değerli ürünler, kırsal turizm ve rekreasyonel faaliyetler, su ürünleri yetiştiriciliği, makine parkları, yenilenebilir enerji tesislerine sağlanacak toplam destek bütçesi 40 Milyon Avro olup, yatırım tutarı 5.000 ila 500.000 Avro arasındaki projelere % 55-65 oranında hibe desteği verileceğini aktardı.

Aksaray’da yatırımın yapmak isteyen girişimcinin her zaman yanında olduklarını, projeleri yakından takip ettiklerini belirten Başkan Altınsoy, “Karşımıza çıkan bu desteklerden en iyi şekilde istifade edilmesini temenni ediyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da önemle üzerinde durduğu yerli ve milli tarım atağının gerçekleştirilebilmesi için hükümetimizin uygulamaya koyduğu bu destekleme programlarından yararlanarak ülkemizin ve milletimizin gelişimine katkı sunmamız gerekmektedir. Bu anlamda tarım ve hayvancılıkla uğraşan çiftçilerimizi TKDK’nın projelerinden ve hibe desteklerinden yararlanmaya davet ediyorum. Aksaray’da yatırımları izleyeceğiz, yatırımcılara zor anlarında destek olacağız. Tarım ve hayvancılık ürünlerinin artması, tarım ve hayvancılığın daha modern bir hale gelmesi, daha fazla tarımsal istihdamın sağlanması ve bu ürünlerin sanayi tesislerinin Aksaray’da kazandırılması için ne gerekiyorsa yapacağız” dedi.

Aksaray'ın Altın Markaları

Birlik Haber Gazetesi öne çıkan Aksaray firmalarını ağırlıyor.

marka
marka
marka
marka
E-Postabirlikhaber@hotmail.com

BirlikHaber Güncel Haber Akışı

SON DAKİKA

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz... Birlik Haber Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır - 2021