SON DAKİKA
Ana Sayfa » Aksaray Haberleri » ATSO Başkanı Göktaş’tan Bankacılık Ücretlerine İlişkin Önemli Açıklama

ATSO Başkanı Göktaş’tan Bankacılık Ücretlerine İlişkin Önemli Açıklama

A - +

Aksaray Haberleri - 20.02.2020 - 10:22

ATSO Başkanı Göktaş’tan Bankacılık Ücretlerine İlişkin Önemli Açıklama

Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Cüneyt Göktaş, Bankacılık Sistemine Yönelik Ücretlere İlişkin düzenlemeler hakkında açıklama yaptı.

Bankacılık Sistemine Yönelik Ücretlere İlişkin Düzenlemelerin yürürlüğe girdiğini belirten ATSO Başkanı Göktaş yaptığı açıklama da “Ticari müşterisinin vadesi gelmemiş bir veya birden çok taksit ödenmesinde bulunduğu veya kredi borcunun tamamını erken ödediği hallerde banka erken ödenen miktara göre tahakkuk etmeyen tüm faiz ve diğer maliyet unsurlarına ilişkin indirimleri yapmakla yükümlü olacaktır.

Ticari müşterisinin kredinin tamamı için erken ödeme talebinde bulunması halinde bankalar bu talebi kabul etmek zorunda olacaktır. Ticari müşterilerden alınabilecek erken ödeme ücreti gerekli faiz indirimi yapılarak hesaplanan ve ticari müşteriler tarafından bankaya erken ödenen tutarın kalan vadesi 24 ayı aşmayan kredilerde yüzde birini kalan vadesi 24 ayı aşan kredilerde ise yüzde ikisini geçemeyecektir. Faiz oranının değişken olarak belirlenmesi halinde bu müşterilerden erken ödeme ücreti talep edilemeyecektir.

Ayrıca gerçekleştirdiğimiz talep sonucunda Hazine ve Maliye Bakanlığından gelen görüş kapsamında Hazine Destekli KGF kefaleti ile kullandırılan kredilerin erken kapatılması halinde Bankalarca talep edilen erken kapama komisyonlarının alınmaması gerektiği Bakanlıkça değerlendirilmiştir.

Diğer taraftan yürürlük tarihi 1/3/2020 olan Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmeliği ile birlikte;

EFT işlemlerinden alınacak ücret işlem tutarının 1.000 Tl’nin altında olması halinde mobil bankacılık uygulamaları ve internet bankacılığı aracılığıyla yapılan işlemler ile düzenli ödemelerde 1 Tl’yi, ATM’den yapılan işlemlerde 2 Tl’yi, diğer kanallar ile yapılan işlemlerde 5 Tl’yi geçemeyecektir. İşlem tutarının 1.000 ile 50.000 TL arasında olması halinde bu sınırlar sırasıyla 2 TL, 5 TL ve 10 TL olarak, işlem tutarının 50.000 TL ve üzerinde olması durumunda ise 25 TL, 50 TL ve 100 TL olarak uygulanacaktır. Kuruluş ile Finansal Tüketici arasında ki sözleşmede geç işlemler olarak belirlenen ve mutat saatler dışında yapılan EFT işlemlerinde anılan sınırlar yüzde elli artırımlı olarak uygulanacaktır. Havale işlemlerinde ise uygulanacak azami ücretler EFT işlemleri için belirtilen ayrımlara tabi olarak ilgili ücretlerin yarısı oranında uygulanacaktır. Bankalarca gerçekleştirilen uluslararası para transfer işlemlerinin ücretleri ise finansal tüketici ile banka arasında düzenlenen sözleşme ile belirlenecektir” Dedi.

Aksaray'ın Altın Markaları

Birlik Haber Gazetesi öne çıkan Aksaray firmalarını ağırlıyor.

marka
marka
marka
marka
E-Postabirlikhaber@hotmail.com

BirlikHaber Güncel Haber Akışı

SON DAKİKA

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz... Birlik Haber Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır - 2021