SON DAKİKA
Ana Sayfa » Aksaray Haberleri » Ana Manşet » ASÜ’lü 25 Akademisyen İlk 10 Bin Sıralamasında

ASÜ’lü 25 Akademisyen İlk 10 Bin Sıralamasında

A - +

Ana Manşet - 31.08.2023 - 21:01

ASÜ’lü 25 Akademisyen İlk 10 Bin Sıralamasında

AD Scientific Index, Türkiye genelinde bilimsel üretkenlik bakımından ilk 10 bin listesine giren bilim insanlarına dair 2023 sıralamasını kamuoyu ile paylaştı. Sıralamada, Aksaray Üniversitesinden (ASÜ) 25 akademisyen de yer alıyor.

– Liste, Google Scholar Açık Profillerine Göre Hazırlanıyor –

Uluslararası ölçekte çalışmalar yapan bir derecelendirme kuruluşu olan AD Scientific Index, bilim insanlarını h-indeksi, i10 indeksi ve atıf sayısı kriterlerini kullanarak analiz ediyor ve bir verimlilik değerlendirmesi sunuyor. Kuruluş, 2023 yılı için hazırladığı listeyi paylaştı. Google Scholar açık profillerine göre hazırlanan listede, h-indeks puanı 15’in üzerinde olan ve ilk 10 bin sıralamasında yer alan 25 ASÜ’lü akademisyen de yer alıyor. Listede yer alan isimler şöyle: Talat Baran, Fatih Mehmet Kandemir, Ayfer Menteş, Engin Deligöz, Yavuz Selim Çakmak, Mehmet Odabaşı, Yusuf Yakar, Hidayet Metin Erdoğan, Ümit Morsünbül, Mustafa Işık, Sedef Canbazoğlu Bilici, Naim Uzun, Hacı Murat Yılmaz, Özgül Keleş, Berkant Kayan, Tuncay Tunç, Ayhan Sarıtaş, Hacı Özışık, Sinan İnci, Tolga Taner, Mustafa Yiğit, Lalehan Akyüz, Hüseyin Ünlü, İbrahim Bakırtaş ve Mehmet Halit Yıldırım.

– Kısa Süre İçerisinde Çok Daha İyi Yerlere Gelmek İstiyoruz –

ASÜ Rektörü Prof. Dr. Alpay Arıbaş, 218 ülkede faaliyet gösteren 22 bin 380 üniversite ve araştırma kuruluşundaki bilim insanlarının değerlendirildiği listede ASÜ’nün performansının son derece kıymetli bir noktada durduğunu söyledi. Genç bir kurum olmasına rağmen bu önemli listeye 25 bilim insanıyla giren ASÜ’nün, Türkiye’den listede yer alan 230 üniversite ve araştırma kurumu arasında 82’nci basamakta yer aldığını kaydeden Alpay Arıbaş, “Tüm Türk üniversiteleri arasında 81’inci, Türk devlet üniversiteleri arasında ise 60’ıncı sıradayız. Henüz 17 yaşında bir üniversite için bu sıralamalar oldukça iyi ancak biz, çok daha iyi noktalara gelmek istiyoruz. Bunu sağlamak için de var gücümüzle çalışıyoruz. İnşallah çok kısa bir zaman içinde bilimsel çalışmaları hem nitelik hem de nicelik bakımından bugün bulunduğu yerden daha yukarılara taşıyacağız” dedi.

Rektör Arıbaş, açıklamasını, ASÜ’nün ilgili listede yer almasına katkı sağlayan bilim insanlarına teşekkür ederek tamamladı.

Aksaray'ın Altın Markaları

Birlik Haber Gazetesi öne çıkan Aksaray firmalarını ağırlıyor.

marka
marka
marka
marka
E-Postabirlikhaber@hotmail.com

BirlikHaber Güncel Haber Akışı

SON DAKİKA

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz... Birlik Haber Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır - 2021