SON DAKİKA
Ana Sayfa » Aksaray Haberleri » Ana Manşet » ASÜ’de Yeni Hedef Elektrikli Otomobil Üretmek

ASÜ’de Yeni Hedef Elektrikli Otomobil Üretmek

A - +

Ana Manşet - 14.01.2024 - 10:39

ASÜ’de Yeni Hedef Elektrikli Otomobil Üretmek

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Alpay Arıbaş, Türkiye’nin üçüncü yerli ve milli elektrikli otomobilini Aksaray’da üretmek istediklerini, şehir ve üniversiteyi kapsayan bu yeni vizyon doğrultusunda ön çalışmalara başladıklarını söyledi.

– ASÜ, Ciddi Bir Mühendislik Altyapısına Sahip Durumda –

Aksaray Bilim Merkezinde, bu yıl Adana’da gerçekleştirilecek olan Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’ne (TEKNOFEST) hazırlanan öğrenciler ve akademisyenlerle buluşan Rektör Alpay Arıbaş, şehir ve üniversite için yeni bir vizyon ortaya koydu. Otomotiv sektörünün şehirdeki potansiyeline dikkat çeken Prof. Arıbaş, Türkiye’nin üçüncü yerli ve milli elektrikli otomobilini Aksaray’da üretmek istediklerini ve bu hayali gerçeğe dönüştürmek için ön çalışmalara başladıklarını belirtti. Çok kıymetli hocalara, çok zeki öğrencilere, çok çalışkan sanayicilere ve akademik bakımdan çok ciddi bir mühendislik altyapısına sahip olduklarını belirten Alpay Arıbaş, “Potansiyelimize inanıyoruz. Kendimize güveniyoruz. Biz, bu işi yaparız!” dedi.

– “Şehir İçin Yeni Bir Mefkûre Ortaya Koymak İstiyoruz”-

Göreve geldikleri ilk haftalarda, ASÜ’yü ve şehri teknoloji yarışmalarında temsil edecek ekipler kurma sözü verdiklerini ve hemen gerekli çalışmalara başladıklarını anımsatan ASÜ Rektörü Prof. Arıbaş, “Roket, drone ve elektrikli otomobilden oluşan üç proje ortaya koyduk ve bunlarla alakalı öğrenci ve akademisyenlerden oluşan ekipleri kurduk. Bir ara -mali gerekçelerle- elektrikli otomobil projesini erteleme fikri gündeme geldi. Ancak cesur gençlerimiz ‘Ertelemeyelim, biz bu işin üstesinden geliriz’ diyerek hepimizi yüreklendirdi. Biz de hocalarımızla, sanayicilerimizle ve diğer paydaşlarımızla bu hususu etraflı biçimde görüşmeye ve hem üniversitemiz hem de şehrimiz için yeni bir vizyon, yeni bir mefkure ortaya koymaya karar verdik” diye konuştu.

– “Aksaray Teknoparkta Tüm Süreçleri Yönetmek Mümkün” –

TOGG ve İTÜ Teknoparkta üretilen Very’in ardından Türkiye’nin üçüncü elektrikli otomobilini Aksaray’da üretmek için heyecan ve kararlılıkla ön çalışmalara başladıklarını dile getiren Prof. Arıbaş, hedefleri şu şekilde anlattı: “Aksaray, otomotiv konusunda çok ciddi bir altyapıya sahip. Büyük firmalar ve bu firmalara iş yapan yan sanayi kuruluşları var. Sektör gelişmiş durumda. Aksaray Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi (Aksaray Teknopark) bünyesinde otomotiv sektörüne dair bir kümelenme oluşturacağız. Kendi Ar-Ge ekibimiz ve firmaların Ar-Ge ekipleriyle birlikte çalışarak tüm süreçleri yönetebiliriz. Biz, hocalarımıza, gençlerimize, sanayicilerimize ve bu milletin ferasetine güveniyoruz. Allah’ın izniyle başarılı olacağımıza inanıyoruz.”

Elektrikli otomobil çalışmalarını, danışmanlığını Prof. Dr. Tolga Taner’in yaptığı “Gürman İnovasyon Elektrikli Otomobil Takımı” yürütüyor. Ekip, Halil İbrahim Gürbüz, Mert Yaman, Seza Gökçe Çevik, Turgut Yardımlı, Bensu Uğraş, Mehmet Doğan, Hediye Özer ve Mehmet Alpaslan isimli öğrencilerden oluşuyor.

Aksaray'ın Altın Markaları

Birlik Haber Gazetesi öne çıkan Aksaray firmalarını ağırlıyor.

marka
marka
marka
marka
E-Postabirlikhaber@hotmail.com

BirlikHaber Güncel Haber Akışı

SON DAKİKA

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz... Birlik Haber Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır - 2021