Ana Sayfa » Aksaray Haberleri » Ana Manşet » ASÜBTAM laboratuvarlarında yapılan analiz sayısı arttı

ASÜBTAM laboratuvarlarında yapılan analiz sayısı arttı

A - +

Ana Manşet - 25.01.2023 - 8:20

ASÜBTAM laboratuvarlarında yapılan analiz sayısı arttı

2022 yılında Aksaray Üniversitesi Bilimsel ve Teknolojik Uygulama ve Araştırma Merkezi (ASÜBTAM) laboratuvarlarında yapılan analiz sayısı, 2021 yılına göre yüzde 29 oranında artış gösterdi.

ASÜBTAM’da, akademisyenlerin kullandığı 27 “Araştırma Laboratuvarı,” sanayiciye ve kamuya hizmet verilen dokuz “Analiz Laboratuvarı” ve eğitim amacıyla kullanılan üç “Öğrenci Laboratuvarı” olmak üzere toplam 39 laboratuvar bulunuyor. Yeni yatırımlarla 150 milyon liralık bir altyapıya sahip olan ASÜBTAM’da, 389 farklı cihazla 200’ün üzerinde analiz yapılabiliyor. Son yıllarda laboratuvarların gerek akademik gerekse sanayi ve kamu kullanımı önemli ölçüde arttı. 2021 yılında 3 bin 179 adet olan toplam analiz sayısı 2022’de 4 bin 125’e yükseldi. Bu analizlerin bin 856’sı sanayi kuruluşlarına yapıldı. Özellikle Laboratuvar Bilgi Sisteminin devreye girmesi ve işlem süreçlerinin çevrim içi ortama taşınmasının ardından sanayi kullanımına ilişkin aktif talep ve uygulama sayısı yaklaşık iki kat artış gösterdi. 2021 yılında, bir önceki yıla kıyasla toplam işlem hacminde yüzde 34’lük bir büyüme yakalayan ASÜBTAM, 2022’de ise yüzde 29’luk bir büyüme başarısı elde etti. Öte yandan laboratuvarlarda gerçekleştirilen atık su ve toprak analizleri, TÜRKAK ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından onaylanan akreditasyon programı kapsamında gerçekleştiriliyor.

Rektör Prof. Dr. Yusuf Şahin, ASÜBTAM’ın şehrin hizmetinde olduğunu ve özellikle sanayi ile iş birliklerini daha da geliştirmek istediklerini söyledi.

Aksaray'ın Altın Markaları

Birlik Haber Gazetesi öne çıkan Aksaray firmalarını ağırlıyor.

marka
marka
marka
marka
E-Postabirlikhaber@hotmail.com

BirlikHaber Güncel Haber Akışı

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz... Birlik Haber Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır - 2021