Ana Sayfa » Aksaray Haberleri » ASÜ Spor Bilimleri Fakültesi Öğrencisi Olmak İçin Yarış Başladı

ASÜ Spor Bilimleri Fakültesi Öğrencisi Olmak İçin Yarış Başladı

A - +

Aksaray Haberleri - 27.08.2020 - 10:06

ASÜ Spor Bilimleri Fakültesi Öğrencisi Olmak İçin Yarış Başladı

Bu yıl 135 öğrenci alacak olan Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Spor Bilimleri Fakültesi’nin Özel Yetenek Sınavlarına rekor düzeyde başvuru yapıldı. 3 bin 37 adayın başvuruda bulunduğu sınavlar başladı.
“Antrenörlük Eğitimi,” “Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi” ve “Spor Yöneticiliği” bölümlerinden birinde öğrenci olabilmek için başvuruda bulunan adaylar, pandemi münasebetiyle bu yıl salonda değil, ASÜ Atletizm Stadyumu’nda hazırlanan test bataryasında sınava katılıyor. Gerekli belge işlemlerini tamamlayan öğrenciler maske ve sosyal mesafe kurallarına üst düzeyde riayet edilerek, belirli gruplar halinde sınav alanına alınıyor. Adaylar toplam 42 metre uzunluğundaki ve beş aşamadan oluşan parkuru en hızlı sürede tamamlamaya çalışıyor. Parkura çıkan aday öğrenciler önce her biri 48 santimetre çapında olan sekiz adet koordinasyon çemberinden geçiyor. Sonrasında ise sırasıyla 16 santimetre yüksekliğindeki ve beş metre uzunluğundaki denge tahtasından, çapraz yerleştirilen altı adet slalom çubuklarının arasından, 120 ve 50 santimetre yüksekliğindeki engellerin altından ve üstünden geçerek, 20 metrelik sprintle parkuru tamamlıyor. Sensor çubuklarının arasından geçtiği anda süresi başlayan adayın performansı, sprintin ardından bitiş çubuklarının arasından geçtiğinde tamamlanıyor ve ekrana yansıtılarak görevliler tarafından kaydediliyor. Sınavda her adayın iki hakkı bulunuyor. Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Ünlü, sınavların 28 Ağustos akşamında sona ereceğini söyledi.
Bu yıl ASÜ Spor Bilimleri Fakültesi’ndeki üç bölüme 60 erkek, 40 kadın, 14 engelli ve 21 milli sporcu olmak üzere toplam 135 öğrenci alınacak.

Aksaray'ın Altın Markaları

Birlik Haber Gazetesi öne çıkan Aksaray firmalarını ağırlıyor.

marka
marka
marka
marka
E-Postabirlikhaber@hotmail.com

BirlikHaber Güncel Haber Akışı

SON DAKİKA

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz... Birlik Haber Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır - 2021