SON DAKİKA
Ana Sayfa » Aksaray Haberleri » Ana Manşet » ASÜ Öğrencileri Kadına Şiddete Karşı Ses Yükseltti

ASÜ Öğrencileri Kadına Şiddete Karşı Ses Yükseltti

A - +

Ana Manşet - 27.05.2022 - 9:57

ASÜ Öğrencileri Kadına Şiddete Karşı Ses Yükseltti

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu (SHMYO) öğrencileri, kadına şiddeti protesto etmek ve konunun toplumsal önemine vurgu yapmak adına bir farkındalık yürüyüşü düzenledi.

Okul önünde bir araya gelen öğrenciler, ellerinde taşıdıkları kadına şiddeti kınayan dövizlerle ASÜ Sosyal Yaşam Merkezi’ne kadar yürüdü ve bir basın açıklaması yaptı. Kadınların toplum içerisinde sadece kadın oldukları için yaşadıkları şiddete, istismara, ötekileştirilmeye ve değersizleştirilmeye dikkat çekmek için böyle bir organizasyon düzenlediklerini ifade eden organizasyon temsilcisi öğrenci Filiz Göçmen, Türkiye’de ve dünyanın dört bir yanında kendi kaderlerine terk edilmiş kadınlara bir ses, bir nefes, bir umut olmak istediklerini belirtti. Yeryüzündeki insanların yarısını oluşturan ve diğer yarısını doğuran kadınların, hayatın her aşamasında acıyla, kederle baş başa bırakıldıklarını söyleyen Göçmen, “Sokaklarda uluorta dövülen, taciz edilen, savaşlarda tecavüze uğrayan, reklamlarda bedeni acımasızca teşhir edilen, kimi zaman zorla bedeni bir kalıba sokulmaya çalışılan bizlerdik… Biz bugün burada, kadınlar olarak, tüm zorbalıklara ve dayatmalara karşı çıkıyoruz. Bilinmelidir ki; başkalarını incitenlerin kendileri de güvende değildir. Şayet yeryüzünde tek bir kadın dahi şiddet görüyorsa, mutlu değilse hiç bir kadın mutlu değildir” dedi. Etkinlik kapsamında SHMYO Öğretim Görevlisi Ahmet Duman, “Tarihten Günümüze Kadın” başlıklı bir sunum yaptı. Okul Konferans Salonu’ndaki sunumda kadına şiddetin tarihçesine değinen Ahmet Duman, toplumsal cinsiyet kalıplarına, isimlendirmelere, etiketlemelere ve ataerkil toplum anlayışına dikkat çekti. Kadına şiddete yönelik güncel verileri paylaşan Duman, şiddetin öğrenilen bir şey olduğunu ve bu öğrenme sürecinin doğumdan itibaren başlayıp ölünceye kadar devam ettiğini belirtti.

Yaklaşık 200 kişilik öğrenci topluluğunun yürüyüşüne akademisyenler de destek verdi.

Aksaray'ın Altın Markaları

Birlik Haber Gazetesi öne çıkan Aksaray firmalarını ağırlıyor.

marka
marka
marka
marka
E-Postabirlikhaber@hotmail.com

BirlikHaber Güncel Haber Akışı

SON DAKİKA

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz... Birlik Haber Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır - 2021