SON DAKİKA
Ana Sayfa » Aksaray Haberleri » Ana Manşet » Âşıklar ASÜ’de Kahramanlık Türkülerini İcra Etti

Âşıklar ASÜ’de Kahramanlık Türkülerini İcra Etti

A - +

Ana Manşet - 20.03.2024 - 10:36

Âşıklar ASÜ’de Kahramanlık Türkülerini İcra Etti

Aksaray Üniversitesi (ASÜ), sözlü kültürün önemli bir parçası olan âşıklık geleneğini gençlerle buluşturdu. “Gönül Dağının Âşıkları Aksaray Üniversitesinde Buluşuyor” isimli program kapsamında Âşık Zeki Erdali ve ekibi ASÜ’lülerle bir araya gelerek, kahramanlık türküleri seslendirdi.

ASÜ Konferans Salonu’ndaki etkinliğin açılışında konuşan Rektör Prof. Dr. Alpay Arıbaş, âşıklık geleneğinin Anadolu’nun tarihi birikimini, kültürel zenginliğini ve çeşitliliğini yansıttığını vurguladı. Bu geleneğin çok uzun yıllar içinde oluştuğunu ve usta çırak ilişkisi ile aktarıldığını ifade eden Rektör Arıbaş, “Âşıklık, müzik, şiir ve hikâye anlatıcılığını içeren çok yönlü bir sanattır” dedi. Âşıklık sanatının toplumun değer yargılarını, kültürünü, hayata bakış açısını, estetik değerlerini, bilgi ve birikimini kitlelere anlattığına dikkat çeken Prof. Alpay Arıbaş, bu geleneğin 2009 yılında UNESCO tarafından kültür varlıkları içine dâhil edildiğini anımsattı. Geleneğin icrasında doğuştan gelen yeteneğin önemli bir yer tuttuğunu ancak bu yeteneğin çalışmakla geliştiğini de belirten ASÜ Rektörü, “Karacaoğlan’dan Pir Sultan Abdal’a, Mahsuni Şerif’ten Âşık Veysel’e pek çok isim, kendi dönemlerinde topluma bilgi birikimini aktarmıştır. Günümüzde de Orta Anadolu ve Doğu Anadolu yörelerinde bu geleneğin yaşatıldığını görmekteyiz. Bu geleneğin tanınması ve gençlerin bu geleneği bilmesi için biz de üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirme gayretindeyiz” dedi. Rektör Arıbaş’ın konuşmasının ardından Âşık Zeki Erdali, Âşık Kul Nuri ve Şeyda Erdal sahneye gelerek, kahramanlık türkülerini seslendirdi.

İçişleri Bakanlığı ve Dünya Sanatçıları Derneği’nin de katkı sunduğu programı öğrenciler ve akademisyenler ilgiyle takip etti.

Aksaray'ın Altın Markaları

Birlik Haber Gazetesi öne çıkan Aksaray firmalarını ağırlıyor.

marka
marka
marka
marka
E-Postabirlikhaber@hotmail.com

BirlikHaber Güncel Haber Akışı

SON DAKİKA

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz... Birlik Haber Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır - 2021