SON DAKİKA
Ana Sayfa » Aksaray Haberleri » Altınsoy’dan, Sosyal Medya Düzenlemesi Açıklaması

Altınsoy’dan, Sosyal Medya Düzenlemesi Açıklaması

A - +

Aksaray Haberleri - 07.08.2020 - 11:51

Altınsoy’dan, Sosyal Medya Düzenlemesi Açıklaması

AK Parti Aksaray İl Başkanı Hüseyin Altınsoy, TBMM’de kabul edilerek yasalaşan ‘sosyal medya düzenlemesi’ ile kişi hak ve özgürlüklerinin korunacağını ve bu konudaki mağduriyetlerin giderileceğini bildirdi.

Cumhurbaşkanımız ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı üzerine TBMM’de kabul edilen ve yasalaşan sosyal medya düzenlemesinin amacını aktaran Başkan Hüseyin Altınsoy, teknoloji ile beraber sosyal medyanın hayatın önemli bir parçası haline geldiğini, genç kuşakların beklentilerini, fikirlerini, beğenilerini bu mecralarda dile getirerek sosyal medyayı hayatlarının ayrılmaz parçası haline dönüştürdüklerine değindi.

Ortam sanal olsa da işlenen suçun gerçek olduğuna dikkat çeken Altınsoy, “Özellikle anonim ve sahte hesaplar üzerinden sosyal medyada çok farklı suçlar işleniyor. Bunların başında tehdit, hakaret, aşağılama, özel hayatın gizliliğini ihlal, mahremiyetin önüne geçilmesi, kişisel verilerinin hukuka aykırı bir şekilde ele geçirilmesi, ayrıca toplumu kin ve düşmanlığa sevk etme gibi suçlar büyük problem oluşturmuştur. Çocuk istismarı, cinsel istismar ve pedofili de kontrolün olmadığı sanal dünyada had safhaya ulaşmıştır. Bunların birikmesi neticesinde sosyal medya düzenlemesine ihtiyaç duyulmuştur” dedi.

Muhalefetin ve bazı çevrelerin söylediği üzere kanuni bir kısıtlama değil kişisel hak ve özgürlükleri esas alan bir hukuki düzenleme olduğunu vurgulayan Altınsoy, “Ülkemizde bir milyondan fazla kullanıcısı olan yurt dışı sosyal ağ sağlayıcıları, kanunun yürürlüğe girmesiyle, müracaat edilecek, tebliğ ve talepleri alacak en az bir kişiyi temsilci olarak Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna (BTK) bildirmek zorundadır. Bu şirketler, içeriğin kaldırılmasına, erişimin engellenmesine yönelik başvurulara 48 saat içinde cevap vermekle yükümlüdür. Bu yükümlülük yerine getirilmez ise yurt dışı sosyal ağ sağlayıcılarına para cezası verilebilecektir.”

Aksaray'ın Altın Markaları

Birlik Haber Gazetesi öne çıkan Aksaray firmalarını ağırlıyor.

marka
marka
marka
marka
E-Postabirlikhaber@hotmail.com

BirlikHaber Güncel Haber Akışı

SON DAKİKA

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz... Birlik Haber Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır - 2021