Whatsapp Hattı0552 513 68 80

SON DAKİKA
Ana Sayfa » Aksaray Haberleri » Aksaray’da Tarlaları Dolu Vurdu

Aksaray’da Tarlaları Dolu Vurdu

A - +

Aksaray Haberleri - 29.05.2015 - 17:56

Aksaray’da Tarlaları Dolu Vurdu

Nüfusunun yüzde 80’inin tarım ve hayvancılıktan geçimini sağladığı Aksaray’da bugün etkili olan dolu yağışı tarlalarda büyük kayba neden oldu.
Aksaray’ın en kurak bölgesi Taşpınar’da aniden bastıran dolu yağışı ekili tarım arazilerine zarar verdi. Fındıktan büyük yağan ve kısa sürede tarlaları beyaz bir örtüyle kaplayan dolu, bölgedeki tarım arazilerinde yüzde 40 civarında kayba neden oldu. Acı haberi alan yetkililer arazilere inerek incelemelerde bulundu.
ÜÇ BİN DEKAR EKİLİ TARLA ZARAR GÖRDÜ
Taşpınar Belediye Başkanı Cihan Yüksel, dolunun 10 dakika yağdığını belirterek, “Kasabamızda aşırı dolu yağışına maruz kaldık. Ekili alanlarımızdaki hasarı inceliyoruz. Yaklaşık 3 bin dekar arazimiz dolu yağışı nedeniyle zarar gördü. Bu konuda çiftçilerimiz mağdur. Gerekli hasar tespitlerinin yapılarak çiftçilerimize yardımcı olunmasını talep ediyoruz” dedi.
Dolu haberini aldıktan sonra araziye inen Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak, dolunun Taşpınar bölgesinde etkili olduğunu belirterek, “Allah’ım afetten esirgesin ama bugün dolu yağışı ile karşı karşıya kaldık. Burada yaklaşık 3 bin dekarlık arazide ciddi hasar oluştu. Ziraat mühendisleri odası ile birlikte bölgede inceleme yapıyoruz. Gerçekten ciddi sıkıntı var. Bunun için biz üzerimize düşeni yapacağız. İl Tarım Müdürlüğü ekibi de olay yerine gelecek. Buradaki üreticilerimizin rahatlaması için üzerimize ne düşüyorsa yapıp yetkililerden de talep edeceğiz” diye konuştu.
“YÜZDE 40 CİVARINDA ÜRÜN KAYBI VAR”
Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Serkan Koray Zeybek ise, Taşpınar bölgesinin son yıllarda kuraklıkla mücadele eden bir bölge olduğunu hatırlatarak şunları söyledi: “Bu yıl bölgemizde bereketli bir yıl geçirme ümidiyle devam ederken acı bir olayla karşılaştık. 15-20 dakikalık iri taneli, ceviz büyüklüğündeki dolu yağınca arazilerde ciddi zarar oluştu. Yaptığımız tespitler sonucu 3 bin dekar alanda feci derecede dolu zararı var. Arpa başaklarını dolu taneleri önce dökmüş sonra da kırmış. Yaptığımız kabaca hesaplamalarda yüzde 30-40 civarında ürün kaybı var. Daha ciddi tespitler yapılacak. Arpa ekili yerlerde arpa taneleri tamamen dökülmüş. Allah daha büyüğünden esirgesin. Bölgemiz gerçekten kuraklıkla mücadele eden bir bölgemiz. Bu bölgede böyle bir afetin olması gerçekten şaşırtıcı.”
Çiftçi Ramazan Sorkut (42) da, kuraklıktan dolayı yıllardır umutla bekledikleri bir yıla kavuştuklarını belirterek “Maalesef bu yıl beklenen ürünü alacağız derken tarlalarımızı dolu vurdu. Mağduruz, yetkililerden yardım bekliyoruz” diye konuştu.
Bölgeye intikal eden yetkililer geniş çaplı inceleme başlattı.

Aksaray'ın Altın Markaları

Birlik Haber Gazetesi öne çıkan Aksaray firmalarını ağırlıyor.

marka
marka
marka
marka
Reklam Bilgi0552 513 68 80 E-Postabirlikhaber@hotmail.com

BirlikHaber Güncel Haber Akışı

SON DAKİKA

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz... Birlik Haber Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır - 2021