SON DAKİKA
Ana Sayfa » Aksaray Haberleri » Ana Manşet » Aksaray’da Tarihi, Kültürel ve Riskli Yapılar Yerinde Dönüşüyor

Aksaray’da Tarihi, Kültürel ve Riskli Yapılar Yerinde Dönüşüyor

A - +

Ana Manşet - 23.03.2024 - 10:15

Aksaray’da Tarihi, Kültürel ve Riskli Yapılar Yerinde Dönüşüyor

Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, Aksaray’da tarihi, kültürel ve riskli yapıların yerinde dönüşümünün yapılacağını, dönüşümde kentin tarihi dokusunun da gözetileceğini söyledi.

Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, Aksaray tarihinde ilk kez başlattığı Hamidiye Kentsel Dönüşüm projesiyle yapılamaz denileni yaptı ve halkın nazarında da en zor eşiği geçti. Hamidiye Kentsel Dönüşüm projesinde yoğun geçen hazırlık sürecinden sonra 22 bin 500 metrekarelik rezerv alan ilan edildi. Son olarak Hamidiye Kentsel Dönüşüm projesinin temelleri geçtiğimiz haftalarda Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin katılımı ile atıldı.

Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, Hamidiye Mahallesi’nde başlatılan dönüşüm projesinin merkezde olmasının yanında büyüklük ve ölçek bazında Türkiye’de en hızlı gerçekleşen dönüşüm projelerinden birisi olduğunu söyledi.

Aksaray’ın dirençli şehirler arasında yer alması için riskli yapıların yerinde dönüşümü yapılacağını kaydeden Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, “Afetlere karşı dayanaklı, dirençli bir Aksaray inşa etmek için şehrimizde riskli yapıları yerinde dönüştürüyoruz. Ayrıca şehrimizde bulunan tarihi ve kültürel yapıları da restore ederek kültürel mirasımıza kazandıracağız” dedi.

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından kentsel dönüşüm kanunlarının yasalaştığını hatırlatan Belediye Başkanı Dinçer, riskli yapılar yerine afetlere karşı dayanaklı yapılar inşa etmek için Aksaray Belediyesi olarak bir dizi tedbirler alındığını söyledi. Aksaray Belediye Meclisi’nde imar planı revizyonu kararı aldıklarını vurgulayan Başkan Dinçer, “Meclisimizin aldığı imar planı revizyonu kararı ile kentsel dönüşümlerin önünü açtık. Binasını dönüştürmek isteyen mülk sahipleri, parsellerini birleştirmek suretiyle birtakım avantajlara sahip oldular. Bölge ve alan bazlı dönüşümün yanında bireysel ve bina bazlı dönüşümü de başlatmış olduk. Şehrimizin birçok noktasında bina bazlı dönüşümler başladı” şeklinde konuştu.

Dirençli şehirler inşa etmenin çeşitli faktörleri içeren çok boyutlu bir süreç olduğunu altını çizen Başkan Dinçer, “Aksaray’ımızda tarihi, kültürel yapıları restore ederek koruma altına alacak, riskli yapıların yerinde dönüşümünü yaparak Aksaray’ımızı dirençli şehirler arasına dahil edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Aksaray'ın Altın Markaları

Birlik Haber Gazetesi öne çıkan Aksaray firmalarını ağırlıyor.

marka
marka
marka
marka
E-Postabirlikhaber@hotmail.com

BirlikHaber Güncel Haber Akışı

SON DAKİKA

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz... Birlik Haber Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır - 2021