SON DAKİKA
Ana Sayfa » Aksaray Haberleri » Belediye Haberleri » Aksaray’da Lavanta Bahçesi Görsel Şölene Hazırlanıyor

Aksaray’da Lavanta Bahçesi Görsel Şölene Hazırlanıyor

A - +

Belediye Haberleri - 16.11.2021 - 13:40

Aksaray’da Lavanta Bahçesi Görsel Şölene Hazırlanıyor

Aksaray Belediyesi Tarım şehri Aksaray’da ekonomik getirisi büyük olan lavanta bitkisinin Aksaraylı üreticiler içinde yeni bir gelir kaynağı olması adına geçen yıl 20 Bin Metrekare arazi üzerine 16 Bin Lavanta dikimi gerçekleştirmiş ve ilk hasadını yapmıştı. Aksaray Belediyesi gelecek sezonda daha iyi verim elde etmek için lavanta bahçelerinin kışlık bakımını yaptı.

Aksaray Belediyesine ait kullanılmayan boş arazilerde ekimi gerçekleştirilen lavantaların bugünlerde kışlık bakımları yapılıyor. Ülkemiz farklı iklim ve ekolojik koşullarında yetişebilen tıbbi ve aromatik bitkiler arasında gösterilen lavanta bahçeleri, şehrin görselliğine katkı sağlayacak.

Aksaray Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer konuyla alakalı şu görüşlere yer verdi. “Tarımda bir marka olan şehrimizde aromatik bir bitki olan lavantanın, turizm kadar endüstriyel olarak değerlendirilmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Geçen yıl ilk hasadını gerçekleştirdiğimiz verimi ve kazancı yüksek olan lavanta bitkisinin kışlık bakımını yaptık. Gelecek yıl lavanta bahçemizde görsel bir şölene hazırlanıyoruz. Hemşerilerimiz doyumsuz bir manzaranın yanında doğa ve tabiat ile başbaşa kalabileceği bir mekan hazırlıyoruz. Ayrıca fotoğrafları severleri, şimdiden davet ediyorum. Çünkü çok güzel kareler yakalayacakları doğal bir alan onları bekliyor olacak” dedi.

Aksaray Belediyesinin son dönemde çalışma alanını genişletip atıl vaziyette arazileri ekip değerdirdiğini açıklayan Başkan Dinçer, “Aksaray’ımız bir tarım şehri. Ve biz bunu göz önünde bulundurarak üreticilerimizin alternatif ürünlere teşvik ediyoruz. Aksaray’ımız hububat, patates, yonca, çerezlik ayçiçeği, ceviz başta olmak üzere birçok tarım ürününde ilk sıralarda. Artık şehrimiz lavanta ekimi ile adından söz ettirmesini arzu ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Aksaray'ın Altın Markaları

Birlik Haber Gazetesi öne çıkan Aksaray firmalarını ağırlıyor.

marka
marka
marka
marka
E-Postabirlikhaber@hotmail.com

BirlikHaber Güncel Haber Akışı

SON DAKİKA

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz... Birlik Haber Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır - 2021