SON DAKİKA
Ana Sayfa » Aksaray Haberleri » Ana Manşet » Aksaray’da İlk Kez “İzsiz Ameliyat” Yapıldı!

Aksaray’da İlk Kez “İzsiz Ameliyat” Yapıldı!

A - +

Ana Manşet - 19.03.2024 - 9:49

Aksaray’da İlk Kez “İzsiz Ameliyat” Yapıldı!

Aksaray Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne başvuran iki kadın hastaya, Op. Dr. Koray Görkem Saçıntı tarafından Aksaray’da ilk kez uygulanan vNOTES yöntemi ile ameliyat yapıldı. Aksaray’da ilk kez uygulanan izsiz ameliyat olarak bilenen bu yöntem sonrası sağlığına kavuşan hastalar, vücutlarında hiçbir iz kalmaması ve ağrı hissetmedikleri için çok memnun olduklarını belirttiler.

Ameliyat sonrasında bilgi veren Op.Dr.Koray Görkem Saçıntı “Bugün Dr.Huriye Güvenç Saçıntı ile birlikte Aksaray’ın ilk vNOTES teknolojisi ile ameliyatını yaptık. Yani vajinal yoldan yapılan ilk kapalı ameliyatını gerçekleştirdik. Biliyoruz ki kapalı (laparoskopik) ameliyatların açık ameliyatlara üstünlükleri bulunmaktadır. Daha az iz, daha az kanama ve daha az ağrı; dolayısı ile hastalara günlük yaşama daha hızlı dönüş avantajı sunmaktadır. Bu artık tartışılmaz bir bilimsel gerçek. vNOTES yöntemi ise son yıllarda dünyada ve ülkemizde sadece belirli merkezlerde uygulanan cerrahideki en güncel ve teknolojik yöntemlerden biridir. Elbette bunu tek başımıza yapmadık, cerrahi her nüansı ile bir ekip işidir. Bu süreçte desteklerinden dolayı tüm ekip arkadaşlarıma, sayın Başhekimimiz Dr.Onur Bey’e, anestezi uzmanlarımızdan teknisyenlerimize, hemşirelerimizden ve personellerimize tüm dikkat ve özenleri için teşekkür ederim.” dedi. Bundan sonraki süreçte karından yapılan bir çok kapalı ameliyatı, artık hastaların karnında hiçbir iz bırakmadan vNOTES teknolojisi ile daha ileri ameliyatlar yapacaklarını belirtti.

Hangi ameliyatlar yapılabilir?

Rahim alma, rahim sarkması, tüp alma, tüp bağlama, dış gebelik ameliyatı, yumurtalık kisti ameliyatları ve bazı myom alma ameliyatları vNOTES yöntemi ile yapılabilir.

Kapalı ameliyatlara göre bu yöntemin ne üstünlüğü var?

Hastalar daha az ağrı duyuyor ve birçoğunda ameliyattan sonra ağrı kesici dahi gerekmiyor. Günlük yaşamlarına daha kısa sürede geri dönüyorlar. Hastaların karnında hiçbir iz olmaması nedeniyle karından yapılan kapalı ameliyatlara göre daha iyi kozmetik sonuçlar sunmaktadır. Hasta memnuniyet oranları çok daha yüksek.

Aksaray'ın Altın Markaları

Birlik Haber Gazetesi öne çıkan Aksaray firmalarını ağırlıyor.

marka
marka
marka
marka
E-Postabirlikhaber@hotmail.com

BirlikHaber Güncel Haber Akışı

SON DAKİKA

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz... Birlik Haber Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır - 2021