SON DAKİKA
Ana Sayfa » Aksaray Haberleri » Ana Manşet » Aksaray, Tarım ve Sanayisi İle Hızla Büyüyen Bir Şehir

Aksaray, Tarım ve Sanayisi İle Hızla Büyüyen Bir Şehir

A - +

Ana Manşet - 27.08.2023 - 14:11

Aksaray, Tarım ve Sanayisi İle Hızla Büyüyen Bir Şehir

Belediye başkanı Dr. Evren Dinçer, Aksaray’ın sahip olduğu dinamiklerle hızla büyüyen ve değişen kentler arasında yer aldığını söyledi.

 

Tarım ve sanayi sektörü, Türkiye genelinde olduğu Aksaray’ın sosyo-ekonomik ve politik yapısında önemli yer teşkil ediyor. Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, kent genelinde tarım ve sanayi sektörünün sürekli geliştiğini Aksaray Belediyesinin tarım alanında üreticileri farklı alternatiflere yönelttiğini bildirdi.

 

Aksaray’ın İç Anadolu Bölgesinde en fazla göç alan kentler arasında olduğunu sözlerine ekleyen Belediye Başkanı Dinçer, “Tarım ve sanayi sektöründeki yatırımlar şehrimizin demografik yapısında değişimlere yol açıyor. İstihdam olanakları artmasına bağlı olarak Aksaray, İç Anadolu Bölgesinde en fazla göç alan şehirler arasında gösteriliyor. Aksaray Belediyesi olarak biz de bu büyümeye bağlı olarak şehrimizde hizmet kalitemizi artıyoruz. Yenilikçi ve modern projelerle şehrimizi geleceğe taşıyoruz. Altyapı ve üstyapıdan başlayarak sosyal alandan spora kadar kültür ve sanat dair birçok projeyi hayata geçirdik. Yeni projelerimizi hayata geçirmeye devam edeceğiz” dedi.

 

Aksaray’ın yenilebilir enerji sanayisinde her türlü yatırıma açık kentler arasında bulunduğunu sözlerine ekleyen Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, “Aksaray Belediyesi olarak yatırımcılara rol model olma adına doğal kaynakları enerjiye dönüştürmek amacıyla Kapalı Salı Semt Pazarı çatısına hazırladığımız Güneş Enerjisi Santrali Projesi 1 megawatt’lık enerji elde ediyoruz.

 

2020 yılında 3,5 milyon liraya mâl olan Güneş Enerji Santrali’nden toplamda 3,5 milyon gelir elde ederek santralimiz maliyetini ilk 2 yılda karşılamış oldu. Bundan sonra santralden üretilen elektriğin getirisi belediyemiz kasasına ek gelir sağlıyor. Kaynaklarımızı en verimli şekilde kullanmaya, üretmeye ve şehrimize değer katan projeler yapmaya devam edeceğiz.

 

Sürdürülebilir enerji kaynakları arasında en çok tercih edilen Güneş Enerji Santrali, çevre dostu proje olduğu kadar doğa bilincinin oluşması ve girişimcilere örnek olması açısından önem arz ediyor” dedi.

 

ATIKLAR ENERJİYE DÖNÜŞÜYOR

Aksaray Belediyesi’nin atıkların enerjiye dönüşmesine olanak sağlayan en önemli projelerinden birisi de Entegre Katı Atık Değerlendirme ve Bertaraf Tesisi. Aksaray Belediyesi öncülüğünde devreye alınan bu tesis sayesinde atıklar enerjiye dönüşürken 12 bin 500 konutun enerji ihtiyacı bu tesisten karşılanmaya başladı.

 

Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, tesis ile ilgili yaptığı açıklamada; “Çevreci belediye anlayışı ile hareket ediyoruz. Atıkların çevreye zarar vermesi engelleyerek düzenli olarak toplama yönetimiyle enerjiye dönüştürüp ekonomiye kazandırıyoruz.

Entegre Katı Atık Değerlendirme ve Bertaraf Tesisi Projemiz 4 ana bölümden oluşuyor. Bunlar, Geri Kazanımı Mümkün Atıkların Ayrıştırılması, Kompost-Organik Gübre Üretim ünitesi, II. sınıf diye tabir edilen depolama sahası (Lot-1, Lot-2, Lot-3) ve Depo Gazından Elektrik Enerjisi Üretim Tesisi bölümleri yer alıyor.

 

Tesisimizde enerji üretimi devam ediyor. Tesisimiz tam kapasiteye ulaştığında ise 12 bin 500 konutun enerjisini bu tesisimizden karşılayacağız” ifadelerini kullandı.

Aksaray'ın Altın Markaları

Birlik Haber Gazetesi öne çıkan Aksaray firmalarını ağırlıyor.

marka
marka
marka
marka
E-Postabirlikhaber@hotmail.com

BirlikHaber Güncel Haber Akışı

SON DAKİKA

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz... Birlik Haber Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır - 2021