SON DAKİKA
Ana Sayfa » Aksaray Haberleri » Ana Manşet » Aksaray Bilim Merkezi’nde Bir İlk Daha

Aksaray Bilim Merkezi’nde Bir İlk Daha

A - +

Ana Manşet - 16.01.2024 - 23:55

Aksaray Bilim Merkezi’nde Bir İlk Daha

Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, Türkiye’nin ilk uzay yolcusu Alper Gezeravcı’nın da içinde bulunacağı Axiom Mission 3 (Ax-3), mürettebatıyla 17 Ocak’ı 18 Ocak’a bağlayan gece saat 01.11’de gerçekleşmesi planlanan fırlatmayla Uluslararası Uzay İstasyonu’na hareketinin Aksaray Bilim Merkezi’nden izlenebileceğini duyurdu.

Aksaray Belediyesi bu önemli gün öncesinde Aksaray Bilim Merkezi bünyesinde özel bir etkinlik düzenliyor. Etkinlikte; Gökyüzü Gözlemi, Bilim Söyleşisi, Ödüllü Bilgi Yarışması ve Canlı Yayınla Fırlatma Merkezine bağlantı yapılacak.

Aksaray Bilim Merkezi’nde, 17 Ocak Çarşamba günü saat 21:30 yapılacak etkinliklere katılım ücretsiz ve yaş sınırı yok. İsteyen herkes başvuruda bulunabilecek. Etkinliklere katılmak isteyenlerin https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdGDp0j6Ac-WwmOjw5YopRUAOGY48H8bpRY0iQGHYUHwJMikQ/viewform linkteki formu doldurarak ön başvuruyu tamamlaması gerekiyor. Katılımların kontenjanla sınırlı olduğu bildirildi.

Ödüllü bilgi yarışmasında birincilere TÜBİTAK gökyüzü gözlem şenliğine ücretsiz katılım sağlayacak. İkinciye ise TÜBİTAK uzay ajansı montu ve tişörtü ayrıca sürpriz hediyeler verilecek.

Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, Aksaray Bilim Merkezi’nde bir ilk daha yaşanacağını ve fırlatma merkeziyle canlı yayın bağlantısı sağlanacağını belirtti.

Türkiye’nin İnsanlı İlk Uzay Misyonu kapsamında Axiom Mission 3 (Ax-3) Uluslararası Uzay İstasyonu’na hareketinin Bilim Merkezi’nde canlı olarak izlenebileceğini aktaran Belediye Başkanı Dinçer, ülkemizin ilk uzay macerasında görev alacak Astronot Alper Gezeravcı’nın görev armasının detaylarını anlattı. Sekiz köşeli Selçuklu yıldızının bulunduğu armada Ay-yıldızlı Türk Bayrağı, Cumhuriyetin 100. yılına ithafen 100 sayısı ve Türkiye haritası olacağını bildirdi.

Aksaray'ın Altın Markaları

Birlik Haber Gazetesi öne çıkan Aksaray firmalarını ağırlıyor.

marka
marka
marka
marka
E-Postabirlikhaber@hotmail.com

BirlikHaber Güncel Haber Akışı

SON DAKİKA

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz... Birlik Haber Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır - 2021