Whatsapp Hattı0552 513 68 80

SON DAKİKA
Ana Sayfa » Aksaray Haberleri » Tıp Fakültesi’nin İlk Sempozyumunda Zehirlenmeler Konuşuldu

Tıp Fakültesi’nin İlk Sempozyumunda Zehirlenmeler Konuşuldu

A - +

Aksaray Haberleri - 03.03.2020 - 13:23

Tıp Fakültesi’nin İlk Sempozyumunda Zehirlenmeler Konuşuldu

Kurulduğu günden bu yana hızlı bir büyüme kaydeden ve hem akademik, hem de toplum sağlığı bakımından son derece etkin çalışmalar yapan Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Tıp Fakültesi, ilk sempozyumunu gerçekleştirdi.

“Multisentrik-Multidisipliner Toksikoloji (Zehirlenme) Sempozyumu,” dört şehirden 12 konuşmacı ve altı şehirden 100 katılımcı eşliğinde, toplam altı oturumda gerçekleştirildi. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu’ndaki etkinlik öncesinde, İdlip Şehitleri için saygı duruşunda bulunuldu. Tüm şehitleri dua ve rahmetle andıklarını ifade eden ASÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayhan Özçifçi, sempozyumun hayırlara vesile olması dileklerinde bulundu. Sosyal yaşantı içerisinde birçok alanda zehirlenmelerin olduğunu ve bunlara müdahaleler konusunda da yeni gelişmelerin yaşandığını kaydeden Özçifçi, “Teknoloji, endüstriyel gelişmeler, çevresel unsurlar, beslenme alışkanlıklarının değişmesi ve hazır gıdalar, ilaçlar… Pek çok faktör zehirlenmelere sebep olabiliyor. Sağlık çalışanlarımızın bu hususlarda çok kıymetli çalışmaları var. Düzenlenen sempozyumlar, bilim insanlarının deneyim ve üretilen yeni gelişmeleri paylaşması ve böylece daha etkili tedavi ve çözümlerin anlaşılabilmesi için önemli bir fırsat anlamına da gelmektedir. Burada temel düşünce toplumun sağlığını korumak ve hastaya şifa vermektir. Bu nedenle sempozyumu önemli buluyor, katkı sunan herkese çok teşekkür ediyoruz” dedi. ASÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Namık Özkan da, Fakülte olarak ilk sempozyumu düzenlemenin heyecanı ve mutluluğu içerisinde olduklarını belirterek, “Gerek Multisentrik-Multidisipliner Toksikoloji (Zehirlenme) Sempozyumunun, gerekse farklı alanlarda düzenlemeyi planladığımız bilimsel etkinliklerin kalıcı ve sürekli olmasını arzu ediyoruz. Bu sempozyumun düzenlenmesindeki önemli katkıları münasebetiyle Sempozyum Başkanımız ve Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Sıdıka Ayşegül Ertaşkın ve Sempozyum Düzenleme Kurulu’ndan Dr. Öğr. Üyesi Ayşe Betül Öztürk ile Türk Anesteziyoloji ve Reanimasyon Derneği (TARD) yöneticilerine çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Aksaray, Ankara, Konya ve Kayseri’deki Üniversite ve Hastanelerden 12 konuşmacı, altı oturumda gıda, karbondioksit, bitkisel ve hayvansal kaynaklı zehirlenmelerle; çocuklarda zehirlenmeler, zehirlenmelere acil yaklaşımlar, zehirlenmelerde yoğun bakım uygulamaları ve ilaç zehirlenmelerinde tedavi gibi önemli konularda bilgiler aktardı. Sempozyumu bu şehirlerin dışında Nevşehir ve Tokat’tan da katılımcılar takip etti.

Aksaray'ın Altın Markaları

Birlik Haber Gazetesi öne çıkan Aksaray firmalarını ağırlıyor.

marka
marka
marka
marka
Reklam Bilgi0552 513 68 80 E-Postabirlikhaber@hotmail.com

BirlikHaber Güncel Haber Akışı

SON DAKİKA

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz... Birlik Haber Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır - 2021