SON DAKİKA
Ana Sayfa » Aksaray Haberleri » Ana Manşet » AKSARAY’da 9.000 Kişi Meslek Sahibi Oldu.

AKSARAY’da 9.000 Kişi Meslek Sahibi Oldu.

A - +

Ana Manşet - 13.04.2023 - 10:25

AKSARAY’da 9.000 Kişi Meslek Sahibi Oldu.

Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından İŞKUR’a kayıtlı işsizlerin mesleki deneyim kazanmalarını sağlamak ve işin işte öğrenilmesini sağlamak amacıyla, özel sektör işyerleri ile işbaşı eğitim programları düzenlenmektedir. Aktif İşgücü Hizmetleri kapsamında düzenlenen İşbaşı Eğitim Programlarına işveren ve işsiz vatandaşlarımızca yoğun ilgi gösterilmektedir. İşbaşı eğitim programları kapsamında imalat, toptan ve perakende, sağlık ve sosyal hizmet sektörleri başta olmak üzere birçok farklı sektörde, gençlerin meslek edinmeleri, işbaşında mesleki bilgilerini pekiştirmeleri sağlanmaktadır. Uygulanan programlar ile nitelik gerektiren mesleklerde tecrübe aktarımları yolu ile mesleklerin sürekliliği de sağlanmaktadır. İşgücü piyasasının nitelikli işgücü ihtiyacını karşılamak amacıyla İŞKUR tarafından düzenlenen işbaşı eğitim programları kapsamında son 5 yılda 9 bini aşkın kişiye Aktif İşgücü Programları ile nitelik kazandırılmıştır.

 

2023’te Tekstil Sektöründe 200 Kişilik İşbaşı Eğitim Programı Başladı.

 

İşbaşı Eğitim Programı kapsamında, Aksaray ilimizde İŞKUR destekleri ile 362 çalışanı bulunan, ulusal ve uluslararası markalarla çalışan ÇAM Tekstil firması ile İşbaşı Eğitim Programı kapsamında 35 kişi daha işe başlamıştır. Böylece 2023 yılında Eroğlu, Endüstri, Akmoda, SK Göktürk firmaları başta olmak üzere, tekstil sektöründe 200 kişi İşbaşı eğitim programı kapsamında işe başlamıştır. Gençler bir taraftan mesleki deneyim ve tecrübe elde ederken bir taraftan da günlük 327,18 TL cep harçlığı kazanmaktadır. Aynı zamanda program katılımcıları sosyal güvenceye alınarak, program süresince genel sağlık sigortası ile iş kazası ve meslek hastalığına ilişkin sigorta primleri İŞKUR tarafından karşılanmaktadır.

 

İşbaşı Eğitim Programında Gençlere Yüzde 33 Zam.

 

İŞKUR Yönetim Kurulu tarafından alınan karar uyarınca daha önce ilgili yönetmelik kapsamında uygulanan işbaşı eğitim programlarında yapılan günlük ödemeler yeniden düzenlenmiştir. 1 Nisan 2023 tarihinden itibaren söz konusu programdan yararlanan lise ve altı örgün eğitime devam eden katılımcılar hariç herhangi bir öğrencilik statüsü bulunan katılımcılara iş arayan statüsündeki katılımcılar için belirlenen tutar olan 327,18 TL ödeme yapılması kararlaştırılarak, bu gruba yapılan zaruri gider ödemelerinde yüzde 33 artış sağlanmıştır. Yapılan düzenleme ile birlikte işbaşı eğitim programına 26 gün tam katılım sağlanması halinde öğrencilerimize aylık 8.506.68 TL ödeme gerçekleşecektir. Gençler; 6 ay çalışması halinde 51.000 TL, geleceğin mesleklerinde 9 ay çalışması halinde 84.000 TL kazanacak ve yeni bir meslek hakkında deneyim ve tecrübe sahibi olacaktır.

Aksaray'ın Altın Markaları

Birlik Haber Gazetesi öne çıkan Aksaray firmalarını ağırlıyor.

marka
marka
marka
marka
E-Postabirlikhaber@hotmail.com

BirlikHaber Güncel Haber Akışı

SON DAKİKA

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz... Birlik Haber Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır - 2021