Whatsapp Hattı0552 513 68 80

SON DAKİKA
Ana Sayfa » Aksaray Haberleri » Ucuz enerji kaynakları Polonyalıların ilgisini çekti

Ucuz enerji kaynakları Polonyalıların ilgisini çekti

A - +

Aksaray Haberleri - 18.09.2014 - 19:34

Ucuz enerji kaynakları Polonyalıların ilgisini çekti

Ucuz enerji kaynakları Polonyalıların ilgisini çekti

Kardeş Şehir eşleştirmesi kapsamında Aksaray’a gelen Polonya Heyeti, Başkan Yardımcısı İlhan Yılmaz ile birlikte Enerji Dönüşüm Tesisi’ni ziyaret etti. Polonya Heyeti ilgilerini çeken Ucuz Enerji Kaynakları hakkında kapsamlı bilgi aldılar.
Kardeş Şehir Heyeti incelemelerini sürdürüyor
Avrupa Birliği VABPRO, şehir eşleştirme çalışma programı kapsamında Aksaray’a gelen Polonya’nın delegasyon heyeti, yenilenebilir ve ucuz enerji kaynakları tesisini ziyaret ettiler.
Günümüzde en çok kullanılan yenilenebilir enerji kaynaklarının başında gelen ve güneş enerjini elektrik enerjisine dönüştürülen tesisler enerji verimliği konusunda her zaman gözde yatırımlar arasında bulunuyor. Aksaray Belediyesi tarafından Bağlıköy mevkiinde 10 dönümlük arazi üzerine güneş paneli tesisinde saatte 200 kWh elektrik üretimi yapılıyor.
Kardeş şehir eşleştirmesinde ilimize gelen Kujawsko-Pomorskie Bölgesel Meclis Başkan Yardımcısı Ryszard Bober, Bölgesel Meclis Tarım Bölümü Başkanı Miroslawa Konicka, Bölgesel Meclis üyeleri Elzbieta Piniewska, WieslawZurawski ve AB Uluslararası Dış İlişkiler Uzmanı Katarzyana Rzemykowska Bağlıköy mevkiinde enerji dönüşüm tesisini ziyaret ettiler. Tesiste bir süre incelemelerde bulunan heyet, tesisin maliyeti ve enerji kullanımının nasıl yapıldığı konusunda bilgi aldılar.
Heyete başkanlık eden Belediye Başkan Yardımcısı Yılmaz İlhan, 800 adet güneş panelinin kullandığı tesiste 7 adet de enerji dönüşümünü sağlayan invertörün bulunduğunu söyledi. Başkan Yardımcısı İlhan, dönüşüm tesisinde elde edilen 200 kWh enerjinin arsenik arıtma tesisinde kullanıldığını, önümüzdeki yıllarda bu kapasitenin artırılarak saatte 1000 kWh elektrik üretimi sağlamayı düşündüklerini belirti. İlhan; son olarak tesis gelirinin kısa bir sürede kendi maliyetini karşıladığını sözlerine ekledi.
Yenilebilir enerji kaynağı ile güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştüren tesis, Polonyalıların ilgisini çekerken, benzer yatırımı kendi eyaletlerine yapmayı kararlaştırdılar. Türkiye’nin son yıllardaki hızlı büyümesinin Aksaray’a yansımaları olduğunu belirten Polonyalılar, Aksaray’ın her türlü kaynaktan kolaylıkla faydalanabildiğini ifade ettiler.

Aksaray'ın Altın Markaları

Birlik Haber Gazetesi öne çıkan Aksaray firmalarını ağırlıyor.

marka
marka
marka
marka
Reklam Bilgi0552 513 68 80 E-Postabirlikhaber@hotmail.com

BirlikHaber Güncel Haber Akışı

SON DAKİKA

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz... Birlik Haber Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır - 2021