Whatsapp Hattı0552 513 68 80

SON DAKİKA
Ana Sayfa » Aksaray Haberleri » Türkiye’nin Yeni Başbakanı ve AK Parti’nin Genel Başkanı Davutoğlu Oldu

Türkiye’nin Yeni Başbakanı ve AK Parti’nin Genel Başkanı Davutoğlu Oldu

A - +

Aksaray Haberleri - 21.08.2014 - 19:01

Türkiye'nin Yeni Başbakanı ve AK Parti'nin Genel Başkanı Davutoğlu Oldu

Türkiye’nin Yeni Başbakanı ve AK Parti’nin Genel Başkanı Davutoğlu Oldu


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan parti genel başkanı sıfatıyla son kez başkanlık ettiği AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı sonrası Türkiye’nin yeni Başbakan’ını açıkladı. 62. hükümetin Başbakan’ı ve AK Parti’nin yeni genel başkanı Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu oldu.

ADI ÖNE ÇIKAN İSİMDİ

Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesiyle Başbakanlık için Ankara bahislerinde Ahmet Davutoğlu’nun adı iyice öne çıkmıştı.

GÜL DE DAVUTOĞLU’NU İŞARET ETMİŞTİ

Abdullah Gül, Çankaya’daki veda resepsiyonunda “Görünüyor ki Ahmet Bey Başbakan olacak” diyerek o da Davutoğlu’nu işaret etti.
Başbakan Erdoğan AK Parti Genel Merkezi’ne Ahmet Davutoğlu’yla beraber geldi.
Çok değerli basın mensupları, değerli yol arkadaşlarım, ekranları başında bizi izleyen aziz milletim öncelikle hepinizi en kalbi duygularımla selamlıyorum.
Birazdan sizler aracılığıyla aziz milletimize ve tüm dünyaya duyuracağımız MYK kararlarımızın ülkemiz milletimiz ve insanlık için hayırlara vesile olmasını rabbimden niyaz ediyorum.
AK Parti’nin ilgili kurullarında yapılan değerlendirmeler ve alınan kararlar Türkiye’nin en büyük siyasi hareketi ve hükümeti olduğu için sadece bir partiyi ilgilendirmiyor. Türk siyasetinin ve ülke yönetiminin de geleceğini ilgilendiriyor. Hatta AK Parti’de yaşanan gelişmeler tüm bölge ülkeleri ve dünya kamuoyu tarafından yakından takip ediliyor.
Bizi şu anda dinleyen milletime de aktarmak istiyorum. Değerli dostlarım aldığımız her önemli kararda aldığımız gibi her kademede istişare yaptık. Birçok isim öne çıktı. Bütün istişare kurullarında yazılan isimlerin hepsi çok değerli. Kim var denildiğinde ben varım diyecek birçok arkadaşımız olduğunu biliyorum.
Çok şeyler yazıldı, çizildi ama bunları duymamaya gayret ettik. Meydanlarda bir şeyi ısrarla söyledik. Bir olacağız, diri olacağız hep birlikte Türkiye olacağız.
Ellerini ovuşturanlar oldu. Medyada kirli tezgahlar kuruldu. Bunların hepsini biliyorum. Partimiz bu operasyonların hiçbirine yüz vermedi. Bu partiyi kardeşlik hukukuyla bu sürece getirdik.
Asıl süreç hükümet kurulduktan sonra başlayacak. Bu teşkilat ve bu ülke Başbakanına sahip çıkacaktır. Partimiz içinde nifak, ayrılık bekleyenler hayal kırıklığına uğrayacaklardır.
İstişare süreçlerinde o kadar isim arasından elbette birini seçmek gerekiyordu.
Futbol oynadığım zamanlarda hocamız şunu söylerdi “Kadro 18 kişi. Yedek kulübesinde 7 kişi olacak”
Siyasette de belli kriterler var. Siyasette de bazı kurallar var. Biz de 3 dönem kuralı var. Hamdolsun bu bozulmadı bundan sonra da bozulmayacak.
Bundan diğer partiler bundan nasibini alamadı. MHP, CHP’nin hali ortada. Millet diyor ki, “Başarısız oldun mu git” Şimdi bizim söylediklerimizi CHP muhalefeti söylüyor.
CHP iktidar olmak için değil muhalefet olmak için seçimlere giriyor.
Bu seçimlerde 3 dönem kuralına takılanlar olacak. Güçlü bir Genel Başkan ve güçlü bir Başbakan bu ülkeye lazım. Bunu asla bölemeyiz. Partimiz iktidara geldiğinde genel başkan ayrı Başbakan ayrıydı. Bunun zorluğunu yaşadık.
Yeni süreçte genel başkan ve Başbakan olmasını önemli bir kriter olarak belirledik.
Adayımız çok yoğun istişareler sonucunda belirlenmiştir. Adayımız liyakat ehliyeti olarak belirlenmiştir. Partimizde kırgınlık oluşmamıştır.
Partimizde sürecin herkes içinde olmuştur. AK Parti büyük bir ailedir. 9 milyonu aşkın üyesiyle 1 numaralı parti AK Parti’dir.
Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 1 milyon 600 bini kişi aşkın kişi bağışta bulunmuştur. Bu aidiyet duygusudur.
Partimize bağlı olan bu sayı daha da artacaktır. AK Parti’de bunu daha da artıracağız.
Değerli kardeşlerim, aziz milletim AK Parti’nin olağanüstü kongresine girecek kişi Dişişleri Bakanımız Konya milletvekili Ahmet Davutoğlu kardeşimdir.
Kongre üyelerimiz kendisini seçtiği takdirde 62. Hükümetin de Başbakanı olacaktır.
Allah hayırlı etsin. Yolu, yolumuz açık olsun. Allah utandırmasın.
Yeni Başbakanımızdan beklentimiz yeni Türkiye idealini gerçekleştirmektir.
Ahmet Davutoğlu’nun bu göreve aday olmasındaki en büyük etken Paralel Yapı’yla mücadelesidir.

5 YILDIR DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI YAPIYOR

Türkiye Cumhuriyeti’nin yeni başbakanı olması beklenen Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu (55), beş yıldır Dışişleri Bakanlığı yapıyor.

Aksaray'ın Altın Markaları

Birlik Haber Gazetesi öne çıkan Aksaray firmalarını ağırlıyor.

marka
marka
marka
marka
Reklam Bilgi0552 513 68 80 E-Postabirlikhaber@hotmail.com

BirlikHaber Güncel Haber Akışı

SON DAKİKA

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz... Birlik Haber Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır - 2021