Whatsapp Hattı0552 513 68 80

SON DAKİKA
Ana Sayfa » Aksaray Haberleri » Torba Kanunla Vergi Ve Sgk Affı Geldi

Torba Kanunla Vergi Ve Sgk Affı Geldi

A - +

Aksaray Haberleri - 15.09.2014 - 18:26

Aksaray SMMMO Odası Başkanı Bünyamin Köse Torba Kanunla Vergi Ve Sgk Affı Geldi

Aksaray SMMMO Odası Başkanı Bünyamin Köse Torba Kanunla Vergi Ve Sgk Affı Geldi

Aksaray Mali Müşavirler Odası Başkanı Bünyamin Köse, uzun zamandır beklemede olan torba kanununun meclisten geçerek onaylandığını söyledi.
Başkan Köse, torba kanun olarak bilinen ve uzun süredir Meclisin gündeminde olan fakat 30 Mart seçimleri, Soma faciası, Cumhurbaşkanlığı seçimi gibi nedenlerle bir türlü görüşülemeyen 6552 sayılı torba kanun nihayet mecliste kabul edilerek yasalaştığını söyledi. Torba kanunun yasalaşması ile birlikte 30/04/2014 tarihinden önceki dönemlere ait beyana dayanan vergiler ve bunlara bağlı vergi cezaları gelir vergisi, kurumlar vergisi,stopaj vergisi, KDV, ÖTV, banka ve sigorta muameleleri vergisi borçları asılları ödenmek sureti ile gecikme zamları ve faizleri affedilerek yerine Yİ-ÜFE yani enflasyon farkı uygulanarak bu borçlara taksitlendirme imkanı getirildiğini belirten Başkan Köse, “Vergi aslına bağlı olmayan cezaların (usulsüzlük cezaları gibi) %50’si kanunda belirtildiği şekilde ödenmesi suretiyle bu cezaların %50 si kalkıyor. 30/04/2014 tarihinden önceki dönemlere ait Motorlu Taşıtlar Vergisi ile Belediyelere ödenen Emlak Vergisi Çevre Temizlik Vergisi ve bunlara bağlı vergi cezaları borç asıllarını ödemek şartı ile gecikme zamları ve faizleri kaldırılarak ÜFE değişim oranlarına göre uygulanacak katsayılara göre borçlar yeniden yapılandırılarak taksitlendirilecektir. Vergi borçlarını bir defada peşin ödeyeceklere kanunun yürürlüğe girdiği tarihten ödeme tarihine kadar olan süre için gecikme zammı hesaplanmayacak,taksitler halinde ödemek isteyenlere TEFE/ÜFE değişim oranları ile yeniden hesaplama yapılarak belirlenen katsayılar uygulanacak. Dava konun yapılmış ihtilaflı işlerde Yapılandırmadan yararlanabilmek için açılmış Davalardan vazgeçilecek. Kurumlar vergisi mükelleflerinin 31/12/2013 tarihli Bilançolarına göre kasada fazla para tutanlara ve ortaklara borç verenlere %3 vergi ödemek kaydıyla düzeltme imkanı getiriliyor” dedi.

Aksaray'ın Altın Markaları

Birlik Haber Gazetesi öne çıkan Aksaray firmalarını ağırlıyor.

marka
marka
marka
marka
Reklam Bilgi0552 513 68 80 E-Postabirlikhaber@hotmail.com

BirlikHaber Güncel Haber Akışı

SON DAKİKA

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz... Birlik Haber Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır - 2021