Whatsapp Hattı0552 513 68 80

SON DAKİKA
Ana Sayfa » Aksaray Haberleri » Tobb Başkanı Hisarcıklıoğlu Aksaray’da

Tobb Başkanı Hisarcıklıoğlu Aksaray’da

A - +

Aksaray Haberleri - 01.10.2014 - 8:25

Tobb Başkanı Hisarcıklıoğlu Aksaray’da

Tobb Başkanı Hisarcıklıoğlu Aksaray’da

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) yeni binasının açılışı için Aksaray’a geldi.
Hacılar Harmanı Mahallesi Terminal Yan Yolda yapılan binanın açılışı Rifat Hisarcıklıoğlu, Vali Şeref Ataklı, Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, Milletvekilleri Ruhi Açıkgöz, İlknur İnceöz, Ali Rıza Alaboyun, ATSO Başkanı Ahmet Koçaş tarafından kurdele kesilerek yapıldı. Açılışın ardından yeni binayı gezen Hisarcıklıoğlu, ardından konferans salonuna geçti. Burada bir konuşma yapan Hisarcıklıoğlu, Aksaray’ın hızla geliştiğini belirterek, “Aksaray’ın ihracatına bakın, Türkiye’nin 10 yıldaki ihracatı 221 kat artmış, Aksaray’ınki 533 kat artmış. Türkiye’nin iki misli üstünde. Peki 2014’ün ilk 7 ayında Türkiye’nin ihracatı yüzde 6 artıyor. Aksaray’ınki ise yüzde 37. Son 5 yılda Türkiye’de yeni işe başlayan sayısı yüzde 50 artarken, Aksaray’da yüzde 52 arttı. Yine Türkiye ortalamasının üstünde” dedi.
“KIZ ÇOCUKLARIMIZI GİRİŞİMCİLİK İÇİN HEVESLENDİRELİM”
Kadın girişimcilerin gelişmesi gerektiğine dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, “Bu memleketin ihtiyacı şu. Her yıl 1 milyon kişi istihdama katılıyor. 1 milyon kişiye yeni iş bulmak durumundayız. Nasıl bulacağız, devlet eliyle iş bulabilme şansımız yok. Her yıl yeni girişimcileri piyasaya sokacağız ki, bugün Türkiye’de her bir girişimci ortalama 10 işçi istihdam ediyor. Çünkü bu ülkenin üreteni, istihdam edeni, vergisini, devletin çarkını çeviren girişimci. Ne olur kız çocuklarımızı ve gençlerimizi girişimci olmak için heveslendirelim” şeklinde konuştu.
Hisarcıklıoğlu, “Artık dünyada ülkeler yarışmıyor haberiniz olsun. Şehirler yarışıyor. Onun için ekonomide artık şehirler konuşuluyor. Bakın bugün dünyada 600 büyük şehirde 1,5 milyar kişi yaşıyor ki, dünya ekonomisinin de yaklaşık 30 trilyon dolar bu 600 büyük şehirde dönüyor” dedi.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Şimdilik hedeflerimiz 2023. Birey olarak 2,5 misli daha zengin olmak istiyoruz. Kişi başına düşen milli gelirimizi 10 bin dolardan 25 bin dolara çıkartmak istiyoruz. Bunu ancak sizler sayesinde yaparız” dedi.

Aksaray Ticaret Odası (ATSO) hizmet binasının açılış töreninde konuşan Hisarcıklıoğlu, seçim dönemlerinde reform yapılmasının zor olduğunu söyledi.

Dünyanın hiçbir yerinde seçim dönemlerinde reform yapılmadığını söyleyen Hisarcıklıoğlu, 2015 sonrası hedeflerinin olduğunu dile getirdi.

Hisarcıklıoğlu, 2023 hedeflerine ulaşma noktasında, 2015 seçimleri sonrası 4 yıl seçim olmadığını hatırlatarak, “Onun için yarın buraya tüm siyasi partilerimiz gelecek. 5’er, 6’şar ay sonra başlar. Geldikleri zaman tek bir şey istememiz lazım. Özel sektörün önünü açacak reformlara hızla devam ediyor olmamız lazım. Hızla devam edersek bu olabilir” diye konuştu.

“Bütün dünyaya mal satar hale geldik”

Hisarcıklıoğlu, önümüzdeki dönemde yapısal reformların biri olan istihdam üzerinde durulması gerektiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Ecdadın bıraktığı bu topraklara layık olanı yapıyoruz. Aksaray’da son 30 sene öncesine kadar sütü mü konuşabilirdik? Mercedes’i, Bridgestone’yi mi konuşabilirdik? 30 sene öncesine kadar ihracatı, turizmi mi konuşuyorduk ancak biri geldi, Allah mekanını cennet etsin, ufkumuzu açtı. ‘Gidin dünyaya mal satın’ dedi. Allah mekanını cennet eylesin. Doğal gaz, petrol ve yeraltı zenginliğimiz yok. Biz, Türk girişimcileri olarak iş bilmezken, yol bilmezken bütün dünyaya mal satar hale geldik. 30 sene öncesinde ihracatımız sadece 3 milyar dolardı. Bunun yüzde 90’nı tarım ürünü, yüzde 10’u sanayi ürünüydü. Bugün 160 milyar dolar ihracatımız var. Bunun yüzde 90’ını sanayi malı, yüzde 8’i tarim ürünü oldu. Nereye satıyoruz. Dünyanın hangi ülkesinde ne gümrük kapısı varsa hepsinden içeri girdik, mal götürdük.”

Türkiye’nin bugün dünyanın 16. büyük ekonomisi haline geldiğine değinen Hisarcıklıoğlu, bunun Türk özel sektörüyle yapıldığını belirtti.

“Ülkemizin geleceğinden umutluyum”

“Bugün Allah’a şükür, Avrupa’da satılan her 3 beyaz eşyadan biri Türk markasıdır. Her satılan 4 televizyondan biri Türk malıdır. Dünyada ABD’den sonra yabancı markalı otomobil üreten ülke Türkiye’dir” diyen Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:

“Bizim insanımıza doğru yolu gösterdiğimiz zaman Japonun da üstüne çıkıyor, diğer 26 ülkenin üstüne de çıkıyor. Bizim insanımıza yeter ki doğru yolu gösterin. Doğru hedefi vereceksin onun yapamayacağı bir şey yoktur. Türk özel sektörünün geleceğinden umutluyum. Ülkemizin geleceğinden umutluyum. Son 30 yıl boyunca yaptıklarımız ortada. Şimdilik hedeflerimiz 2023. Birey olarak 2,5 misli daha zengin olmak istiyoruz. Kişi başına düşen milli gelirimizi 10 bin dolardan 25 bin dolara çıkartmak istiyoruz. Bunu ancak sizler sayesinde yaparız”

Konuşmanın ardından TOBB tarafından Aksaray Organize Sanayi Bölgesi’nde yaptırılacak 16 derslikli meslek lisesinin protokolü Hisarcıklıoğlu ile Aksaray Valisi Şeref Ataklı tarafından imzalandı.

Aksaray'ın Altın Markaları

Birlik Haber Gazetesi öne çıkan Aksaray firmalarını ağırlıyor.

marka
marka
marka
marka
Reklam Bilgi0552 513 68 80 E-Postabirlikhaber@hotmail.com

BirlikHaber Güncel Haber Akışı

SON DAKİKA

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz... Birlik Haber Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır - 2021