Whatsapp Hattı0552 513 68 80

SON DAKİKA
Ana Sayfa » Aksaray Haberleri » Ekonomi » Sultanhanı Kervansarayı’na Turist İlgisi

Sultanhanı Kervansarayı’na Turist İlgisi

A - +

Ekonomi - 06.08.2014 - 14:44

Aksaray'daki Selçuklu eseri Sultanhanı Kervansarayı'nı, yılın ilk 7 ayında yaklaşık 250 bin yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği bildirildi.

Aksaray’daki Selçuklu eseri Sultanhanı Kervansarayı’nı, yılın ilk 7 ayında yaklaşık 250 bin yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği bildirildi.

Dünyanın en büyük kervansarayı olan Sultanhanı Kervansarayı’nı, yılın ilk 7 ayında yaklaşık 250 bin yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği bildirildi.

Sultanhanı belde Belediye Başkanı Fahri Solak, yaptığı açıklamada, Sultanhanı Kervansarayı’nın 1229 yılında Anadolu Selçuklu Sultanı 1. Alaeddin Keykubad tarafından yaptırıldığını, günümüze ulaşan dünyadaki en büyük kervansaray olduğunu söyledi.

Kervansarayların ortalama her 20 kilometreye bir yapıldığını belirten Solak, “Selçuklular için İpek Yolu üzerindeki en büyük ve en önemli kervansaray Sultanhanı’dır. Sultanhanı, aynı zamanda Selçuklulara başkentlik yapan Konya’ya da kale vazifesi görmüştür” dedi.

Kervansarayın 5 bin metrekarelik alanı kapladığını dile getiren Solak, şunları kaydetti:

“Yazlık ve kışlık bölümü bulunan Sultanhanı Kervansarayı’nın, dış ve iç kapısı mermerden yapılırken, bu özelliği ile diğer kervansaraylardan ayrılır. 3 gün yeme içmenin bedava olduğu kervansarayda bütün yük hayvanları, insanların tüm malzemeleri güvence altına alınmış, dünyada ilk sigorta sistemi burada başlamıştır. Her ihtiyacın düşünüldüğü kervansarayın hamamı, camisi bulunmaktadır.”

Yerli ve yabancı turistlerin Kapadokya turlarında kervansarayları da mutlaka ziyaret ettiğini vurgulayan Solak, “Antalya ve İzmir yönünden Kapadokya’ya gelen yerli ve yabancı turistler, Sultanhanı Kervansarayı’nı mutlaka ziyaret ediyorlar” diye konuştu.

Solak, turistlerin Sultanhanı’na hayran kaldıklarını ifade ederek, “Bu yılın ilk 7 ayında Sultanhanı Kervansarayı’nı yaklaşık 250 bin yerli ve yabancı turist ziyaret etti. Dünyanın dört bir tarafından gelen turistler, hayranlıkla kervansarayı geziyorlar” ifadelerini kullandı.

Sultanhanı Kervansarayı’nı Vakıflar Genel Müdürlüğünden, 29 yıllığına kiraladıklarına işaret eden Solak, hazırladıkları projenin uygulanmasının ardından yılda 1 milyon turist hedeflediklerini aktardı.

Aksaray'ın Altın Markaları

Birlik Haber Gazetesi öne çıkan Aksaray firmalarını ağırlıyor.

marka
marka
marka
marka
Reklam Bilgi0552 513 68 80 E-Postabirlikhaber@hotmail.com

BirlikHaber Güncel Haber Akışı

SON DAKİKA

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz... Birlik Haber Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır - 2021