Whatsapp Hattı0552 513 68 80

SON DAKİKA
Ana Sayfa » Aksaray Haberleri » Rektör Acar Acemhöyük Kazı Alanını Ziyaret Etti

Rektör Acar Acemhöyük Kazı Alanını Ziyaret Etti

A - +

Aksaray Haberleri - 08.09.2014 - 19:20

Rektör Acar Acemhöyük Kazı Alanını Ziyaret Etti

Rektör Acar Acemhöyük Kazı Alanını Ziyaret Etti

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Acar, Yeşilova kasabası sınırları içinde yer alan Acemhöyük kazı alanını ziyaret etti. ASÜ Rektörü, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Aliye Öztan tarafından yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldı.
Prof. Dr. Aliye Öztan bu yılki çalışmalardan, hem eski Anadolu, hem de Aksaray tarihi için son derece önemli sonuçlar elde edildiğini belirterek, daha önce örnekleri olmayan pek çok eserin gün yüzüne çıkarıldığını kaydetti. Öztan, sadece tarihi açıdan değil, günümüzden yaklaşık 3 bin 800 yıl önceki Aksaray’ın flora ve faunası hakkında da enteresan bulgulara ulaşıldığını belirterek, ele geçen bitki ve hayvan kalıntıları hakkında değerlendirmelerde bulundu. Özellikle, bir yapının temelinde ele geçen ve 3 bin 800 yıllık olduğunu belirttiği Ardıç ağacı parçasına dikkat çeken Öztan, bu ağaç parçasının incelenmesi sonucunda o dönem Aksaray ve çevresinde yaşanan iklimsel olaylar hakkında da (bol yağış veya kuraklık gibi) bilgiler elde edildiğini ifade etti. Rektör Prof. Dr. Mustafa Acar daha sonra kazı ekibi ile birlikte Anadolu’nun en eski saraylarından biri olan Sarıkaya Sarayı’nı gezerek, bu yılki çalışmaları ekip başkanı Prof. Dr. Aliye Öztan ile değerlendirdi. Rektör Prof. Dr. Mustafa Acar yaptığı açıklamada, Acemhöyük’ün sadece Aksaray’ın değil Anadolu’nun en önemli arkeolojik merkezlerinden biri olduğunu belirtti.

Aksaray'ın Altın Markaları

Birlik Haber Gazetesi öne çıkan Aksaray firmalarını ağırlıyor.

marka
marka
marka
marka
Reklam Bilgi0552 513 68 80 E-Postabirlikhaber@hotmail.com

BirlikHaber Güncel Haber Akışı

SON DAKİKA

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz... Birlik Haber Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır - 2021