Whatsapp Hattı0552 513 68 80

SON DAKİKA
Ana Sayfa » Aksaray Haberleri » Ortaköy Myo’da Rüzgar Türbini İle Enerji Üretiliyor

Ortaköy Myo’da Rüzgar Türbini İle Enerji Üretiliyor

A - +

Aksaray Haberleri - 15.09.2014 - 18:23

Ortaköy Myo’da Rüzgar Türbini İle Enerji Üretiliyor

Ortaköy Myo’da Rüzgar Türbini İle Enerji Üretiliyor

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Ortaköy Meslek Yüksekokulu’nda (MYO) alan aydınlatması için gerekli olan enerji, kurulan rüzgar türbini sayesinde karşılanıyor. Sistem, 2011 yılından bu yana sorunsuz şekilde çalışıyor.
Yenilenebilir enerji kaynakları ve enerji verimliliği konusunda farkındalık oluşturmaya çalışan, bu hususta sayısız konferans ve seminer düzenlenen ASÜ’de, teorik gerçeklik pratiğe de yansımış durumda. Ortaköy Meslek Yüksekokulu kampüsüne kurulan ve 2011 yılından bu yana sorunsuz şekilde çalışan rüzgar türbini sayesinde, okulun alan aydınlatması yapılıyor. Rüzgar olduğu müddetçe kesintisiz olarak çalışan sistem, günlük 5 kilovat enerji üretebiliyor. Bu miktar, 3 buzdolabının 24 saat boyunca çalışmasını sağlayacak enerjiye denk geliyor.
Ortaköy MYO Müdür Yardımcısı Öğretim Görevlisi Adem İğde, yenilenebilir enerji kaynaklarını öğrencilere tanıtmak ve bir miktar da olsa enerji üretebilmek için rüzgâr türbini kurduklarını söyledi. Rüzgar olduğu sürece türbin içindeki akülerin oluşan enerjiyi depoladığını kaydeden İğde, “Bu tarz sistemler sürekli yenilenmeye ihtiyaç duyan sistemlerdir. Sayın Rektörümüz bize yenilemeler konusunda gereken desteği sağladı. Kendisine teşekkür ediyoruz” dedi.
ASÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Acar da, yenilenebilir enerji kaynaklarına dikkat çekmek için akademik pek çok çalışma yaptıklarını, Ortaköy’deki sistemin teorik anlatımların pratik bir yansıması olduğunu belirtti. Rüzgar türbini sayısını arttırmak için teknik çalışmalar ürettiklerini anlatan Rektör Acar, “Sadece rüzgar değil; güneş enerjisinden de en iyi şekilde faydalanmak için akademisyenlerimiz çalışmalar yapıyor” diye konuştu.

Aksaray'ın Altın Markaları

Birlik Haber Gazetesi öne çıkan Aksaray firmalarını ağırlıyor.

marka
marka
marka
marka
Reklam Bilgi0552 513 68 80 E-Postabirlikhaber@hotmail.com

BirlikHaber Güncel Haber Akışı

SON DAKİKA

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz... Birlik Haber Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır - 2021