Whatsapp Hattı0552 513 68 80

SON DAKİKA
Ana Sayfa » Aksaray Haberleri » Hacı Adaylarına Uygulamalı Tavaf Eğitimi

Hacı Adaylarına Uygulamalı Tavaf Eğitimi

A - +

Aksaray Haberleri - 21.08.2014 - 12:08

Aksaray’da hacca gidecek hacı adaylarına caminin ortasına kurulan Kabe maketi ile uygulamalı olarak tavaf eğitimi verildi.

Aksaray’da hacca gidecek hacı adaylarına caminin ortasına kurulan Kabe maketi ile uygulamalı olarak tavaf eğitimi verildi.


Aksaray’da hacca gidecek hacı adaylarına caminin ortasına kurulan Kabe maketi ile uygulamalı olarak tavaf eğitimi verildi.

2014 yılı Hac döneminde hacca gitmeye hak kazanan adaylar Hac yoluna hazırlanırken, Aksaray’da ilginç bir yöntemle hacı adaylarına birebir uygulamalı eğitim verildi. İl Müftülüğü tarafından Cemaleddini Aksarayi Camisi içerisine Kabe maketi kuruldu. Hacca gidecek 314 hacı adayı camide toplanarak rahat ve usulüne uygun bir Hac ibadeti yapabilmeleri için uygulamalı eğitime tabi tutuldu. İl Müftü Yardımcısı Süleyman Şahin tarafından verilen eğitimde hacı adaylarına öncelikle ihramın nasıl giyileceği uygulamalı olarak gösterildi. Müftü Yardımcısı Şahin, daha sonra tavafı gösterdi. Birebir uygulamalı olarak Kabe tavafı eğitimi alan hacı adayları eğitimin çok verimli olduğunu belirterek, hacca gitmeye hazır olduklarını söyledi.

Amaçlarının hacı adaylarına verimli bir eğitim vererek Hac ibadetini usulüne uygun olarak icra etmelerini sağlamak olduğunu belirten Müftü Yardımcısı Süleyman Şahin, “Burada biz hacılarımıza dini konularda, güvenlik, sağlık konularında ve beşeri konularda nasıl davranılması ve neler yapılması gerektiğini teorik ve pratik olarak anlattık. Burada bugün hacılarımıza uygulamalı olarak Hac nasıl yapılır, tavaf nedir ve nasıl yapılır, ihram nasıl giyilir gibi bunları hem anlattık, hem de uygulamalı olarak gösterdik. Hacı adaylarımız hacca gitmeden önce burada bizzat ilk uygulamalarını yapıyorlar, orada da gittiklerinde sıkıntı çekmeden yapıyor ve ibadetini eksiksiz olarak yapıyor” dedi.

170’i kadın, 144’ü erkek olan toplam 314 hacı adayı ise eğitimin son derece verimli geçtiğini belirterek, “İki gündür seminerlerimiz devam ediyor. Birinci gün Kabe’nin geçmişi ve tarihi anlatıldı. Hz. Adem’den günümüze kadar ve Osmanlı dönemi anlatıldı. Bugün de teorik olarak bilgiler verildi. Kabe’nin etrafında tavaf nasıl yapılır, neler yapılır bunları öğrendik. Her şeyi öğrendik, artık hacca gitmeye hazırız” şeklinde konuştu.

Aksaray'ın Altın Markaları

Birlik Haber Gazetesi öne çıkan Aksaray firmalarını ağırlıyor.

marka
marka
marka
marka
Reklam Bilgi0552 513 68 80 E-Postabirlikhaber@hotmail.com

BirlikHaber Güncel Haber Akışı

SON DAKİKA

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz... Birlik Haber Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır - 2021