Whatsapp Hattı0552 513 68 80

SON DAKİKA
Ana Sayfa » Aksaray Haberleri » Ekonomi » Firmalar Gümrük İşlemleri için Çevre İllere Gidiyor

Firmalar Gümrük İşlemleri için Çevre İllere Gidiyor

A - +

Ekonomi - 07.08.2014 - 15:13

FİRMALAR GÜMRÜK İŞLEMLERİ İÇİN ÇEVRE İLLERE GİDİYOR

FİRMALAR GÜMRÜK İŞLEMLERİ İÇİN ÇEVRE İLLERE GİDİYOR

Aksaray Organize Sanayi Bölgesinde üretim yapan birçok fabrika yurt dışına yapmış oldukları ihracat işlemlerinde ilimizdeki gümrük firmalarının yüksek fiyatlar talep etmesi üzerine çevre illere giderek ihracatlarını gerçekleştiriyorlar.

Konu ile ilgili olarak Aksaray Ticaret ve Sanayi Odasına mağduriyetlerini ileten üye firmalar bu konunun çözümü noktasında Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Tekin’e durumu bildirirlerken en kısa zamanda problemin ortadan kaldırılmasını ve ihracat rakamlarının Aksaray’a yansıtılması gerektiğini dile getirdiler.

Son zamanlarda üyelerden bu konuda şikâyetlerin arttığını belirten ATSO Meclis Başkanı Fatih Tekin, konu ile ilgili olarak yapmış olduğu açıklama da; “ İlimiz Organize Sanayi Bölgesi başta olmak üzere Aksaray genelinde ihracat yapan firmalarımızın gümrük firmaları ile yaşamış oldukları sıkıntılar neticesinde işlemlerini çevre illere giderek buradan gerçekleştirmeleri ilimiz adına üzücü bir durumdur. Özellikle Türkiye İstatistik Kurumunun ( TÜİK ) en son açıklamış olduğu rakamlara baktığımız da ilimiz ihracatında meydana gelen %122’lik artışın sonucunda böyle olumsuz durumlarla karşılaşılması iyi bir durum değildir. Bugün firmalarımız ihracat işlemleri için çevre illere gidiyorlar ve işlemlerini buradan gerçekleştiriyorlar. Bunun sonucunda rakamlar Aksaray’a yansıtılması gerekirken çevre illerin rakamlarına yansıtılmaktadır. İlimiz de az sayıda bulunan Gümrük Firmalarının yüksek rakamlar üzerinden işlemleri yapmamalarını ve bölge de faaliyet gösteren firmalarla işlem ücretlerini eşdeğer hale getirmelerini talep ediyoruz. Aksaray Sanayisinin rakamları ülke genelinde ve dünya genelinde takip edilerek yatırım yapmak isteyen firmaların dikkatini çekmektedir. Stratejik olarak ülkenin önemli noktalarından birisi olan ilimizin ihracat rakamlarını daha yüksek noktalara çekebilmek için gerektiğinde firmalarımız fedakârlıklar gösterebilmelidirler” Dedi.

Aksaray'ın Altın Markaları

Birlik Haber Gazetesi öne çıkan Aksaray firmalarını ağırlıyor.

marka
marka
marka
marka
Reklam Bilgi0552 513 68 80 E-Postabirlikhaber@hotmail.com

BirlikHaber Güncel Haber Akışı

SON DAKİKA

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz... Birlik Haber Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır - 2021