Whatsapp Hattı0552 513 68 80

SON DAKİKA
Ana Sayfa » Köşe Yazarları » Cumhur kararını vermiş ve Başkanını seçmiştir

Cumhur kararını vermiş ve Başkanını seçmiştir

Yaşar Sarıkaya

Yaşar Sarıkaya

tüm yazıları
A - +

Köşe Yazarları - 11.08.2014 - 21:39

Sonucu adaylar açıklandığı da belli olan bir seçimi geride bıraktık. Aksaray analizini bir başka yazıya bırakarak seçimleri genel anlamda değerlendirelim.

Seçimin lideri ve Türkiye Cumhuriyetinin 12 inci Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan gücüne tanıklık ettik. Artık herkesin kabul etmesi gereken bir gerçek var ki; Tayyip Erdoğan bu ülkede 20 milyonun üzerine bir seçmen kitlesine sahip ve seçmen sayısı oranına bakıldığında bu %40 ın üzerinde bir orana denk gelmektedir. Bunun kemikleşmiş bir seçmen olduğunu Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde daha iyi gördük. Muhalefetin bu durumu tabanına makarnalarla, kömürlerle anlatma ihtimali yoktur. Artık gerçekleri görmek zorundadır.

Sandığa yansıyan %52 lik oran katılım ve seçmen sayısı değerlendirildiğinde reel olarak %40-42 lere tekabül eder. Sayı olarak baktığımızda da Ak Partide oylarda yükselme olmadığını, yurtdışı oyları düşüldüğünde bir önceki seçimde alınan 20 milyon küsur oyun korunduğunu görüyoruz. Yani yukarıda bahsettiğimiz Tayyip Erdoğan’ın seçmeninin artık kemikleştiğini ve bir lider olarak Cumhuriyet tarihinde hiç kimsenin yakalayamadığı bir desteği ve başarıyı yakaladığı karşımıza çıkıyor. Muhalefete geçmeden balkon konuşmasına değinelim. Balkon konuşmasında Tayyip Bey’in, halk bazında seçimin kaybedeni yoktur. 77 milyon bizi sevmeyen, oy vermeyenler dahil herkes kazanmıştır cümlesi önemlidir. Lakin bu düşüncenin tabana yayılması gerekmektedir.

Seçimler Tayyip Erdoğan’ın başarısıyla bitmiştir fakat oyunu yükselten tek kişi Selahattin Demirtaş’tır. Bir önceki seçimlerde 2 milyon küsülerde olan oylarını 1 milyon civarında yükseltmişlerdir. Demirtaş’ın seçim sürecinde kullandığı dili dikkate alırsak ilerleyen günlerde solun liderliğine soyunması ve ülke siyasetinde bazı köklü değişikler olması sürpriz olarak görülmemelidir. Bu konu uzun ve derin, geçelim…

Seçimin tek mağlubu ise CHP ve MHP’nin başını çektiği diğer muhalefettir. Seçmen tavrını koymuş ve sandığa gitmemiştir. Bir önceki seçimlere göre bu iki parti yaklaşık 5 Milyonun üzerinde bir oy kaybına uğramıştır. Anadolu’yu ve halkı tanımadan, algılayamadan yapılan siyasi hamlelerin sonucu ortaya çıkmıştır. Ekmeleddin Hoca için ilk söylediğimiz cümleyi tekrarlayabiliriz; ‘İyi isim ama doğru aday değil’

Bu seçimler cumhurbaşkanını halkın seçmesinin dışında bir başka ilkede sahne olmuştur. Atatürk sonrası Anadolu topraklarında bir seçimde ilk defa Avrupa’nın ve ABD’nin istediği olmamıştır. Halk Atlantik ötesinden gelen uyarılara tepki vermiş, muhalefete ve Avrupa’ya Anadolu topraklarında artık ithal cümlelerin hükmü kalmadığını ispatlamıştır.

Bu nedenle muhalefet yüzünü Anadolu’ya dönmediği ve bu topraklara dair politikalar üretmediği sürece başarılı olamayacağını görmelidir. Şekilciliği bir kenara bırakıp, bahaneler üretmeden, halkı küçümseyerek suçlarını örtmeden, ülke gerçeklerini görmeli ve yüreklerinde hissetmelidir. Aksi halde MHP’nin ve CHP’nin ulusal kesimlerinin merkez sağa doğru yönleneceğini, CHP’nin ve diğer uç sol seçmenlerinin de tercihlerini Demirtaş’tan yana kullanacağını ön görmek için çokta kitap okumaya gerek yoktur.

Sonuç olarak Cumhurbaşkanlığı seçimleri R. Tayyip Erdoğan’ın gücünü ve başarısını ortaya koyarken, Selahattin Demirtaş için de bir zafer ve yeni bir başlangıç olmuştur. Muhalefet açısından da, ülke geleceğini değil kendi geleceğini düşünerek o yönde politikalar üretenlerin hazin sonu ortaya çıkmıştır.

Cumhur kararını vermiş ve Başkanını seçmiştir. Hayırlı uğurlu olsun…

BirlikHaber Güncel Haber Akışı

Aksaray'ın Altın Markaları

Birlik Haber Gazetesi öne çıkan Aksaray firmalarını ağırlıyor.

marka
marka
marka
marka
marka
marka
marka
Reklam Bilgi0552 513 68 80 E-Postabirlikhaber@hotmail.com
SON DAKİKA

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz... Birlik Haber Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır - 2021