Whatsapp Hattı0552 513 68 80

SON DAKİKA
Ana Sayfa » Aksaray Haberleri » Güncel Haber » Çocuğun Güvende Cihazı

Çocuğun Güvende Cihazı

A - +

Güncel Haber - 06.08.2014 - 7:05

Aksaray'da ASÜ Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Teknolojileri Bölümü öğrencisi Yeter Antep, bir alışveriş merkezinde annenin çocuğunu kaybetmesine tanıklık etmesinden etkilenerek, "Çocuğun Güvende" isminde cihaz geliştirdi

Aksaray’da ASÜ Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Teknolojileri Bölümü öğrencisi Yeter Antep, bir alışveriş merkezinde annenin çocuğunu kaybetmesine tanıklık etmesinden etkilenerek, “Çocuğun Güvende” isminde cihaz geliştirdi

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Teknolojileri Bölümü öğrencisi Yeter Antep, bir alışveriş merkezinde çocuğunu kaybeden annenin feryadına tanıklık etmesi üzerine 20 liralık maliyetle, “Çocuğun Güvende” isimli cihaz geliştirdi.

Yeter Antep, yaklaşık 2 ay önce gittiği bir AVM’de çocuğunu kaybeden annenin feryadına tanıklık etti.

Bu durumdan hayli olumsuz etkilenen Antep, bu ve benzeri durumların bir daha yaşanmaması için çocuk kaybolma vakalarını azaltacak proje geliştirmek istedi. Yaptığı araştırma ve çalışmalar neticesinde “Çocuğun Güvende” ismini verdiği cihazı tasarlayan Antep, 20 liralık maliyetle yaptığı cihazın kullanılmasıyla kayıp çocuk vakalarının azalacağına inanıyor.

Antep, yaptığı açıklamada, “Şahit olduğum bu olayın ardından bir araştırma yaptım. Türkiye’deki çocuk kayıplarına ilişkin rakamların ne kadar olduğunu merak ettim. Ülkemizde 4 yılda 22 bine yakın çocuk kaybolmuş. Bu çocuk kaybolmaları, hem aileleri hem de çocuklarını psikolojik açıdan derinden etkiliyor. Ben de bu projeyi, bir çözüm olarak düşündüm” şeklinde konuştu.

Projenin; anne ve çocuğun üzerlerine takılan iki cihazdan oluştuğunu belirten Antep, “Üzerlerinde bulunan sinyal verici materyaller aracılığıyla annenin, çocuğunun yanından ayrıldığını fark etmesini sağlıyoruz. Çocuk, annenin yanından belli bir mesafe uzaklaştığı zaman cihaz, sesli sinyal göndermeye başlıyor. Sesin şiddeti, annenin durumu gürültülü ortamlarda bile fark edebilmesini sağlıyor. Bu projeyle çocuk kayıpları azalacaktır” dedi.

Cihazın çok düşük bir maliyetle yapıldığını ifade eden Antep, şunları anlattı:

“Ürünümüzün maliyeti yaklaşık 20 lira. 20 liralık maliyetle tasarladığımız cihazla, çocuk kaybolmalarını tamamen ortadan kaldıramasak da riski düşürmeyi hedefliyoruz. Projenin uygulanmasıyla olumlu sonuçlar alacağız. Çocuk kaybolması vakalarını düşündüğümüzde bu maliyet hiç de yüksek değil. Bence denenmesi gereken bir proje. Aileler en azından bu projeye bir şans vermelidir.”

Aksaray'ın Altın Markaları

Birlik Haber Gazetesi öne çıkan Aksaray firmalarını ağırlıyor.

marka
marka
marka
marka
Reklam Bilgi0552 513 68 80 E-Postabirlikhaber@hotmail.com

BirlikHaber Güncel Haber Akışı

SON DAKİKA

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz... Birlik Haber Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır - 2021