Whatsapp Hattı0552 513 68 80

SON DAKİKA
Ana Sayfa » Aksaray Haberleri » Cari Açığa Karşı KOBİ’leşen Tarım

Cari Açığa Karşı KOBİ’leşen Tarım

A - +

Aksaray Haberleri - 20.08.2014 - 9:39

Her yıl geleneksel olarak, farklı temayüllerle yayınlanan “MÜSİAD Türkiye Ekonomisi Raporlarının” 2014 yılı çalışması da yayınlandı.

Her yıl geleneksel olarak, farklı temayüllerle yayınlanan “MÜSİAD Türkiye Ekonomisi Raporlarının” 2014 yılı çalışması da yayınlandı.

Her yıl geleneksel olarak, farklı temayüllerle yayınlanan “MÜSİAD Türkiye Ekonomisi Raporlarının” 2014 yılı çalışması da yayınlandı. Raporun bu yıl ki ana teması “cari açık” ve çözüm önerisi de “KOBİ’leşen Tarım” oldu.

MÜSİAD Aksaray şube başkanı Abdulkadir Karatay rapora yönelik şu bilgileri verdi: “ MÜSİAD her yıl düzenli olarak küresel ve ulusal ekonomideki gelişmeleri kapsamlı bir şekilde değerlendirerek raporlar oluşturmakta ve bunları yayınlamaktadır. Konunun uzmanları ve akademisyenlerin titiz bir çalışma sonucu hazırladığı bu raporlar, sadece ekonominin mevcut göstergelerini analiz etmekle kalmıyor, ülkemiz için ileriye dönük vizyon çizme özelliği de taşıyor. Kısaca hazırlanan raporlarımız, Türkiye ekonomisi için sadece konjonktürel değil, aynı zamanda vizyoner bir tablo da çizmektedir. Ayrıca MÜSİAD olarak hazırladığımız raporlarımız, öne çıkardığı kritik temalarla bu konudaki başarısını ispatlamıştır.”

“MÜSİAD 2014 Türkiye Ekonomisi Raporu’nda, ülkemiz için büyük önem arz eden “cari açık” sorunu KOBİ’ler ve Tarımın KOBİ’leşmesi özelinde ele alınmıştır. Ülkemizin içinde bulunduğu cari açık sarmalından çıkış stratejisine yönelik değerlendirmelerin yer aldığı raporda KOBİ’lerin kalkınma stratejimizin önemli oyuncuları olduğu vurgulanmıştır. İlaveten, minimum ithal girdiye ihtiyaç duyulmasına rağmen Gıda, Tarım ve Hayvancılık sektöründe genel olarak dış ticaret açığı verdiğimizden hareketle, bu sektördeki KOBİ’leşmenin önemine değinilmiştir.”

Abdulkadir Karatay rapora ilişkin değerlendirmelerine şöyle devam etti:

“ Raporun “Özel Dosya “ olarak adlandırılan çalışmasında ise; “Büyük Değişim” adı altında “Küresel Ekonominin Temel Dinamikleri ve Türkiye” başlığı konusu işlenmiştir. 2008-2009 yıllarında başlayan ve gelişmiş ülkeler krizi olarak gündeme gelen ve bugünlerde gelişmekte olan ülkeleri de saran “Büyük Değişim” süreci ele alınmıştır. Bu süreçte Türkiye’yi hangi ayrım noktalarının beklediği sorularına cevap aranmıştır.”

MÜSİAD Başkanı Abdülkadir Karatay: “ Konusunun uzmanı Akademisyenler, Danışma Kurulumuz ve Yetkililerimizce büyük bir titizlikle hazırlanan analizler, değerlendirme ve önerilerimizin, kanun yapıcılara ve ekonominin diğer aktörlerine gelecek için yol göstermede faydalı olacağı ümidindeyiz. Hedeflerimize ulaşmakta ortak bir akıl oluşturmak için bu tür yayınların artması dileğini paylaşıyoruz. Ayrıca arzu eden ve ilgi duyan vatandaşlarımız raporu şube binamızdan alabilirler ” diyerek sözlerini noktaladı.

Aksaray'ın Altın Markaları

Birlik Haber Gazetesi öne çıkan Aksaray firmalarını ağırlıyor.

marka
marka
marka
marka
Reklam Bilgi0552 513 68 80 E-Postabirlikhaber@hotmail.com

BirlikHaber Güncel Haber Akışı

SON DAKİKA

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz... Birlik Haber Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır - 2021