Whatsapp Hattı0552 513 68 80

SON DAKİKA
Ana Sayfa » Aksaray Haberleri » Siyaset » Başbakan Erdoğan Tunus’ta

Başbakan Erdoğan Tunus’ta

A - +

Siyaset - 06.06.2013 - 21:23

Başbakan Erdoğan Tunus’ta

Başbakan Erdoğan Tunus'ta-Erdoğan el-Urayyid ortak basın toplantısı: (1)

“(Taksim yayalaştırma projesinin referanduma sunulması) Bizim bu konuda söylediklerimiz bellidir. Biz siyasetimizi ‘ne aldatan olacağız ne de aldanan olacağız’ ilkesi üzerine inşa ediyoruz. Bu şekilde de yürütüyoruz. Bu konuyla ilgili bir referandum ifadesini kullandık ama Bülent Bey’i ziyarete gelenler, ‘Bu tür konular referanduma götürülemez’ diye bir açıklama yaptılar”

-“Şimdi bu tür şeyleri böyle bir yarışa sokmanın anlamı yok. İlla ‘şunu alırsam şunu veririm, şunu verirsen bunu isterim’ gibi bir mantıkla devlet yönetilemez”

-“Çevre sadece ağaç değildir. Çevrede tarih vardır, kültür vardır, bu bir bütündür ama çevre asfaltı, kaldırım taşlarını sökmek değildir. Otobüs duraklarını, halkın araç ve gereçlerini yıkmak çevre bilinci değildir”

Erdoğan, Türkiye-Tunus İkinci Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konsey Toplantısı’nın ardından Tunus Başbakanı Ali el-Urayyid ile ortak basın toplantısı düzenledi, soruları yanıtladı.

Başbakan Vekili ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın Taksim Dayanışması üyeleriyle dün gerçekleştirdiği görüşmede dile getirilen talepler ve Taksim Yayalaştırma Projesi’nin İstanbul’da referanduma sunulmasına  ilişkin soru üzerine Başbakan Erdoğan, Arınç’ın gerekli açıklamaları yaptığını, heyetin de görüşmenin ardından basın toplantısı düzenlediğini anımsattı.

Erdoğan, şöyle konuştu:

“Bizim bu konuda söylediklerimiz bellidir. Biz siyasetimizi, ‘Ne aldatan olacağız ne de aldanan olacağız’ ilkesi üzerine inşa ediyoruz. Bu şekilde de yürütüyoruz. Bu konuyla ilgili bir referandum ifadesi kullandık ama Bülent Bey’i ziyarete gelenler, ‘Bu tür konular refaranduma götürülemez’ diye bir açıklama yaptılar. Şimdi bu tür şeyleri böyle bir yarışa sokmanın anlamı yok. İlla ‘Şunu alırsam şunu veririm, şunu verirsen bunu isterim’ gibi bir mantıkla devlet yönetilemez.

Bizim anlayışımız burada Topçu Kışlası var mı, yok mu? Olmayan bir şeyi yapmanın vaadini vermedik.1787 yılında orada yapılmış olan Topçu Kışlası’nın oradan sökülerek yerine yapılan şu andaki uygulamayı biz aslına döndürüyoruz ve orada gerçekten mimarisiyle muhteşem bir eseri meydana çıkıyoruz. Dünyanın neresine giderseniz gidin bu tür eserler meydana çıkarılır. Bununla da iftihar edilir. Bu eserin meydana çıkarılması için mücadele veriliyor fakat AK Parti bunu meydana çıkarıyor diye istemiyorlar.”

-“Samimi vatandaşlarımız arasına kimlerin karıştığı ortadadır”

İstanbul’a yedi çılgın projeyi açıklarken, animasyonlarla gösterdiklerini anlatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu projeyle ilgili en ufak ifade kullanmayanlar şimdi böyle bir şeyi gündeme getirdiler. Burada ne denli art niyetli oldukları ortadadır. Taksim’e biz çevre duyarlılığı içerisinde… Çevre sadece ağaç değildir. Çevrede tarih vardır, kültür vardır, bu bir bütündür ama çevre asfaltı, kaldırım taşlarını sökmek değildir. Otobüs duraklarını, halkın araç ve gereçlerini yıkmak çevre bilinci değildir. Önce bunları sorgulamamız lazım. Samimi vatandaşlarımız arasına kimlerin karıştığı ortadadır. Çevre bilinci olan vatandaşlarımı çevresine ve ülkesine ait olmaya özellikle davet ediyorum.”

Aksaray'ın Altın Markaları

Birlik Haber Gazetesi öne çıkan Aksaray firmalarını ağırlıyor.

marka
marka
marka
marka
Reklam Bilgi0552 513 68 80 E-Postabirlikhaber@hotmail.com

BirlikHaber Güncel Haber Akışı

SON DAKİKA

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz... Birlik Haber Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır - 2021