Whatsapp Hattı0552 513 68 80

SON DAKİKA
Ana Sayfa » Aksaray Haberleri » Aksaray’ın en büyük sorunlardan içme suyu problemine çözüm getiriliyor

Aksaray’ın en büyük sorunlardan içme suyu problemine çözüm getiriliyor

A - +

Aksaray Haberleri - 07.08.2014 - 15:20

Aksaray’ın en büyük sorunlardan içme suyu problemine çözüm getiriliyor.

Aksaray’ın en büyük sorunlardan içme suyu problemine çözüm getiriliyor.

Aksaray’ın içme suyu konusunda ilk sondaj çalışmasından sevindirici haber geldi. Bağlıköy ve Organize Sanayi Bölgesi mevkiinde açılan kuyudan çıkan sulardan numune alınarak incelemek üzere laboratuvara gönderildi. Bölgede ikinci bir kuyu açma işleminin başlayacağı öğrenildi. Ayrıca çıkan suyun debisinin de beklenenin üzerinde olduğu bildirildi.

Aksaray’ın hem gelecek dönemdeki içme su ihtiyacını karşılamak hem de daha sağlıklı ve daha temiz içme suyuna kavuşması için yapılan girişimler sonuç verdi. İçme suyu konusunda ekibiyle birlikte gayretli çalışma sergileyen Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, “Bakanlık ve DSİ bölge müdürlüğünce yapılan görüşmeler sonucunda Aksaray’ın içme suyu problemi ilk olarak kısa vadede, ardından orta ve uzun vadede çözümü için bir yol haritası hazırlandığını “söyledi.

İlk etap çalışmaları çerçevesinde bakanlıktan gelen uzman ekip, yeraltı suyu konusunda Aksaray çevresinde ve belirlenen noktalarda ön fizibilite çalışması başlattı. Orman ve Su işleri Bakanlığı’nın desteklediği ve DSİ ekipleri tarafından belirlenen noktalarda sondaj çalışması başlatıldı.

Bölgede halen süren sondaj çalışmasını yerinde inceleyen Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, Aksaray’ın içme suyu problemlerinin çözümü ve gelecekteki içme suyu ihtiyacının karşılanması amacı ile Orman ve Su işleri Bakanının da destekleri ile çalışmaların başladığını söyledi. Çalışmaların kısa, orta ve uzun vadede süreceğini sinyalini veren Başkan Yazgı, “Kısa vadeli çalışmalardan biri olan yer altı su kaynaklarının araştırılması ve çıkarılması amacıyla kuyu açma çalışmaları başladı. Açılan kuyuların su kapasiteleri ve kalitesine göre kuyu sayısı 8-10 a kadar çıkabililir. Kuyulardan elde edilen suların kimyasal , mikrobiyolojik analizleri yapılarak kurulacak arıtma tesisi özellikleri tespit edilecek.

Kuyu açma işlemi DSİ ye ait sondaj ekipleri tarafından yapılmakta olup DSİ Konya bölge müdürlüğü ekiplerince 1. kuyu açma işlemi tamamlanmış olup, kuyu deneme ve numune alma işlemleri yapılmaktadır. 78 metre derinlikte açılan ilk kuyuda saniyede 50 litre su debisine ulaşıldı. Su numuneleri alınarak analiz yapılması amacı ile laboratuvarlara gönderilmiştir. Sondaj ekibi 2. kuyu açma işlemine başlamıştır” şeklinde açıklamada bulundu.

Aksaray'ın Altın Markaları

Birlik Haber Gazetesi öne çıkan Aksaray firmalarını ağırlıyor.

marka
marka
marka
marka
Reklam Bilgi0552 513 68 80 E-Postabirlikhaber@hotmail.com

BirlikHaber Güncel Haber Akışı

SON DAKİKA

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz... Birlik Haber Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır - 2021