Whatsapp Hattı0552 513 68 80

SON DAKİKA
Ana Sayfa » Aksaray Haberleri » Aksaray’da Tarımsal Nüfus Gençleşecek

Aksaray’da Tarımsal Nüfus Gençleşecek

A - +

Aksaray Haberleri - 11.10.2014 - 12:59

Tarım ve hayvancılık sektöründe giderek yaşlanan nüfusun önüne geçilmesi, gençlerin tarım ve hayvancılığa yönlendirilmesi amacıyla 2013 yılında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından başlatılan "Tarımsal Nüfus Gençleşiyor Projesi" kapsamında Aksaray’da genç çiftçilere yönelik eğitimler verilecek.

Tarım ve hayvancılık sektöründe giderek yaşlanan nüfusun önüne geçilmesi, gençlerin tarım ve hayvancılığa yönlendirilmesi amacıyla 2013 yılında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından başlatılan “Tarımsal Nüfus Gençleşiyor Projesi” kapsamında Aksaray’da genç çiftçilere yönelik eğitimler verilecek.

Tarım ve hayvancılık sektöründe giderek yaşlanan nüfusun önüne geçilmesi, gençlerin tarım ve hayvancılığa yönlendirilmesi amacıyla 2013 yılında Gıda, Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından başlatılan “Tarımsal Nüfus Gençleşiyor Projesi” kapsamında Aksaray’da genç çiftçilere yönelik eğitimler verilecek.

Konuyla ilgili bilgiler veren Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak, tarım ve hayvancılık sektörüyle uğraşan nüfusun giderek yaşlandığını belirterek, bu kapsamda Gıda, Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı ile Türkiye Ziraat Odaları Birliği tarafından proje üretildiğini söyledi. Proje kapsamında 2013 yılında birçok eğitim faaliyetleri yaptıklarını belirten Başkan Koçak, 2014 yılında da eğitim kursları açılacağını belirterek, “Kırsal kesimde yaşayan ve ziraat ile uğraşan genç çiftçilere mesleki eğitim verilecek. Genç çiftçilere verilecek eğitimler ile teknolojide yaşanan yeniliklerin kolayca uygulanması sağlanacak. Kırsalda hızla yaşlanmakta olan tarımsal nüfusun gençleştirilmesi sağlanacak. İyi tarım uygulamalarını esas alan genç nüfusun daha fazla ve etkin bir şekilde üretimde yer alması, tarımsal üretimde verimliliği arttırmak, genç çiftçilerin aldığı mesleğe dayalı eğitimlerin karşılığında geçerliliği olan bir sertifikalar verilecek” dedi.

Asıl amacın genç nüfusun tarıma kazandırılması olduğuna değinen Başkan Koçak, “Proje kapsamındaki amacımız; modern üretimin gereklerini yerine getiren kişilerin yetiştirilmesi, kırsal göçün engellenmesi, tarımla uğraşan genç çiftçilerin profesyonelleştirilmesi, genç çiftçilerin yaşadıkları ortamda örnek birer çiftçi haline getirilmesidir. Ayrıca gençlerin tarımsal yenilikleri takip etmesi ve uygulaması, eğitim verilen alanlarda ilgili sektör paydaşları ile gençlerin bağlantı kurmalarını temin etmek. Eğitime katılanların aldıkları eğitime uygun alanlarda faaliyet gösteren üretim, işleme, ambalajlama, pazarlama vb. tarıma dayalı sanayi tesisleri ile işbirliği ve pazarlama olanakları konusunda bağlantılar kurmaları için girişimlerde bulunulması sağlanmış olacaktır. Böylelikle Aksaray’ımızda tarımsal nüfusumuzu gençleştirmeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Aksaray'ın Altın Markaları

Birlik Haber Gazetesi öne çıkan Aksaray firmalarını ağırlıyor.

marka
marka
marka
marka
Reklam Bilgi0552 513 68 80 E-Postabirlikhaber@hotmail.com

BirlikHaber Güncel Haber Akışı

SON DAKİKA

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz... Birlik Haber Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır - 2021