Whatsapp Hattı0552 513 68 80

SON DAKİKA
Ana Sayfa » Aksaray Haberleri » Aksaray’da 143 Kişiye 632 Adet Koç Dağıtılacak

Aksaray’da 143 Kişiye 632 Adet Koç Dağıtılacak

A - +

Aksaray Haberleri - 14.11.2014 - 16:47

Aksaray'da 143 Kişiye 632 Adet Koç Dağıtılacak

Aksaray’da 143 Kişiye 632 Adet Koç Dağıtılacak

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının koyunculuğu geliştirmek, verimliliği ve üretimi arttırmak için verdiği damızlık koç ve teke alımına yüzde 80 hibe desteğinden ilk yararlanan il olan ve 632 koç alan Aksaray’da 143 kişi için koç kura çekimi yapıldı.

Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından yapılan organizasyonla Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen kura çekimine çok sayıda yetiştirici katıldı.

Programda bir konuşma yapan Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mahmut Aktürk, koçları giderek kendi elleriyle seçtiklerini belirterek, “Bugün inşallah KOP Projesi’nden ilk yararlanan il olarak koçların sahiplerini belirlemek için burada toplandık. Tabi 610 civarında koçumuz var. Bunun 149 tanesi Anadolu Merinos’u. Bunun çoğunluğu da Eskil İlçemizde olacak. Onlar içinde ayrı bir program düzenleyeceğiz. 430 tanesi Ak Karaman ırkı olarak bugün inşallah sahiplerini belirleyeceğiz. Biz bu projeden faydalanan ilk iliz. Yani koçları erkenden seçmek için bir avantaj yakaladık. Önce projemizi biz onaylattık ve koçlarımızı biz ayırttık. Gittik, kendi ellerimizle Ulaş’tan, Kırşehir’den, Konya’dan koçlarımızı seçtik. Koçlarımız kalite olarak Ak Karaman ırkının en iyi özelliklerini gösteren hayvanlar. Çok iri değiller ama hiçbir hastalıkları yok. Bütün kan tahlilleri yapıldı, hastalıklara karşı aşıları da yapıldı ve sağlıklı. Bunları kullanmanız sürünüzün ıslahı açısından çok önemli. Biliyorsunuz küçük baş hayvancılıkta suni tohumlama yapılamıyor, cazip değil, pahalı. Seleksiyonu, ıslahı ancak damızlık koç ile kan değişimi yapılarak yapabiliyoruz. Bunu bakanlıkla biz 3 yıldır istişare ediyorduk. Sonuçta böyle bir proje çıktı. Tabi fiyatı 550 lira civarına tekabül etti. Ben hayırlı Uğurlu olmasını temenni ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından çekilen kuralarla koçların sahipleri belirlendi.

Aksaray'ın Altın Markaları

Birlik Haber Gazetesi öne çıkan Aksaray firmalarını ağırlıyor.

marka
marka
marka
marka
Reklam Bilgi0552 513 68 80 E-Postabirlikhaber@hotmail.com

BirlikHaber Güncel Haber Akışı

SON DAKİKA

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz... Birlik Haber Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır - 2021