Whatsapp Hattı0552 513 68 80

SON DAKİKA
Ana Sayfa » Köşe Yazarları » Aksaray Üniversitesi Rektörlük seçiminde ne olacak?

Aksaray Üniversitesi Rektörlük seçiminde ne olacak?

Yaşar Sarıkaya

Yaşar Sarıkaya

tüm yazıları
A - +

Köşe Yazarları - 08.11.2014 - 19:44

YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya görevinden alınarak, Başbakanlık Başmüşavirliği’ne getirildi. Gökhan Çetinsaya’nın YÖK’ün kuruluş tarihi olan 6 Kasım’da ve yeni Rektörlük atamalarının gerçekleşmesinden hemen önce görevden alınması ise oldukça manidar bir durum.
Gökhan Çetinsaya, İstanbul Şehir Üniversitesi Rektörlüğü görevi sırasında 10 Aralık 2011 tarihinde dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından YÖK Başkanlığı’na atanmıştı. Dönemin Başbakanı Erdoğan ile Abdullah Gül’ün bazı Rektörlük atamalarında ters düşmesi hala akıllarda.
Şimdi yine önümüzde Rektörlük atamaları var. Üniversiteler kendi aralarında seçim yaparak, destekledikleri adayı önce YÖK’e sonra Cumhurbaşkanı’na kabul ettirmek için yoğun çaba içerisinde.
Son yapılan seçimlerde dokuz üniversitenin altı tanesinde Hükümetle arasının hiçte iyi olmadığı bariz biçimde bilinen cemaate yakın isimlerin birinci çıkmasının, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tedirgin ettiği ve o nedenle YÖK Başkanı’nı görevden aldığı iddia ediliyor.
Yeni Türkiye anlayışına ters düşecek hiçbir isme şans tanımaya niyeti olmayan Erdoğan, şimdilik bu önemli görevi YÖK Üyesi ve Başkan vekili Prof. M.A.Yekta Saraç’ın vekalet etmesini uygun gördü.
Peki bu Aksaray’a nasıl yansıyacak?
Şimdiye kadar YÖK ile ilgili tüm çalışmalarını Çetinsaya’ya göre yapan rektör adaylarına Recep Tayyip Erdoğan çok büyük bir gol atmış oldu.
Üniversitelerde yapılan rektörlük seçimlerinin Recep Tayyip Erdoğan’ı çok rahatsız ettiği bilinen bir gerçek. Aksaray’da, YÖK ve Köşk’le arasının iyi olduğunu iddia eden rektör adaylarının şimdiye kadar yaptığı tüm çalışmalar boşa gitti. Bazı öğretim görevlileri ile arası açık olan Aksaray üniversitesi rektörü bu durumdan nasıl etkilenecek. Son günlerde Aksaray üniversitesi öğretim görevlilerinin kulislerinde eski rektör Necdet Sağlam’ın tekrar rektör olması için çabalar sarf edildiği ve buna da Aksaray kamuoyundan ve bazı sivil toplum kuruluşlarından destek geldiği edinilen bilgiler arasında.
Aksaray Üniversitesi rektörlük seçimlerinde kartlar yeniden dağıtıldı…

BirlikHaber Güncel Haber Akışı

Aksaray'ın Altın Markaları

Birlik Haber Gazetesi öne çıkan Aksaray firmalarını ağırlıyor.

marka
marka
marka
marka
marka
marka
marka
Reklam Bilgi0552 513 68 80 E-Postabirlikhaber@hotmail.com
SON DAKİKA

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz... Birlik Haber Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır - 2021