Whatsapp Hattı0552 513 68 80

SON DAKİKA
Ana Sayfa » Aksaray Haberleri » Aksaray Protokolü Nora Antik Kenti İnceledi

Aksaray Protokolü Nora Antik Kenti İnceledi

A - +

Aksaray Haberleri - 17.09.2014 - 11:35

Aksaray Protokolü Nora Antik Kenti İnceledi

Aksaray Protokolü Nora Antik Kenti İnceledi

Aksaray Valisi Şeref Ataklı, Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Doğal ile birlikte Nora Antik Kent kalıntılarını yerinde inceledi.
Antik kent ile ilgili Kültür ve Turizm Müdürü Doğan’dan bilgi alan Vali Ataklı, Helvadere Kasabası sınırları içerisinde Hasan Dağı’nın eteğinde geniş bir alanda yer alan Roma ve Bizans döneminden kalma antik şehir kalıntılarında incelemelerde bulundu.
İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Doğan, “Nora, Viranşehir ve Mokisos” isimleriyle de anılan bölgenin geniş bir yaşam alanı olduğunu, antik kentin bulunduğu alanda ve özellikle yamaç kısımlarında önemli yapı kalıntılarının bulunduğunu söyledi. Nora Antik Kenti’nin stratejik mevkide önemli bir askeri üs olduğunu ifade eden Doğan, Nora Antik Kenti’nin Konya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 1998 yılında aldığı karar ile birinci derece arkeolojik sit alanı ilan edildiğini, ancak bugüne kadar antik kentte kapsamlı bir çalışmanın gerçekleştirilemediğini belirtti. Doğan bölgede yapılacak kapsamlı bir çalışma ile Nora’nın turizme kazandırılabileceğini ifade ederek öncelikle Nora Antik kentine giden yolun iyileştirilmesi gerektiğini söyledi.
Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı ile beraber Nora Antik Kentinde incelemeler yapan Vali Şeref Ataklı yaptığı açıklamada, Aksaray’ın birçok bölgesinde çok eski medeniyetlerin izlerini görmenin mümkün olduğunu bu noktada Aksaray’ın yüksek turizm potansiyeline sahip olduğunu söyledi.
Aksaray’ın turizmde hak ettiği yere gelmesi için hep beraber gayret göstereceklerini ifade eden Vali Ataklı, Nora Antik Kenti’nin Hasandağı’na yakınlığı nedeniyle dağcılık alanında doğa turizmiyle birlikte değerlendirilebileceğini söyledi. Vali Ataklı, “Bölge Roma-Bizans dönemi ören yeri olarak kültür turizmi kapsamında dikkati çeken bir bölge burada bölgeye ulaşım imkanları ve diğer alternatif ulaşım imkanları değerlendirilerek buranın gezilip görülmesi sağlanabilir. Aksaray’ın her bölgesinde geçmiş medeniyetlerin izlerini görüyoruz. Kentin turizm potansiyeli çok iyi bunu ortaya çıkarmalı turizmin hizmetine sunmalıyız” dedi.
Nora Antik Kentinden çok etkilendiğini belirten Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, Aksaray’ın her bölgesinde farklı bir güzelliği barındırdığını, bu değerlerin tanıtımı ve gelecek kuşaklara aktarılması yönünde hep beraber güzel çalışmaların yapılacağını vurguladı.

Aksaray'ın Altın Markaları

Birlik Haber Gazetesi öne çıkan Aksaray firmalarını ağırlıyor.

marka
marka
marka
marka
Reklam Bilgi0552 513 68 80 E-Postabirlikhaber@hotmail.com

BirlikHaber Güncel Haber Akışı

SON DAKİKA

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz... Birlik Haber Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır - 2021