Whatsapp Hattı0552 513 68 80

SON DAKİKA
Ana Sayfa » Aksaray Haberleri » Acil Çağrıların Yüzde 90’ı Gereksiz

Acil Çağrıların Yüzde 90’ı Gereksiz

A - +

Aksaray Haberleri - 30.09.2014 - 15:33

Acil Çağrıların Yüzde 90’ı Gereksiz

Acil Çağrıların Yüzde 90’ı Gereksiz

Aksaray’da Acil Çağrı Hizmetleri İl Koordinasyon Komisyon Toplantısı Vali Şeref Ataklı Başkanlığında yapıldı. Acil çağrıların yüzde 90’ının gereksiz çağrılardan oluştuğunu ifade eden Vali Ataklı, vatandaşlardan bu konuda daha duyarlı olmalarını istedi.
Valilik Toplantı Salonunda düzenlenen toplantıya Vali Yardımcısı Kubilay Ant, İl Jandarma Komutan Vekili Yarbay Hakan Eşitgen, Belediye Başkan Yardımcısı Güven Kemerkaya, Emniyet Müdürü Mehmet Aslan, İl Afet Acil Durum Müdürü İsmail Öztabak, İl Sağlık Müdürü Akın Südemen, Orman İşletme Müdürü İsmail Gürsoy ve 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü Barış Şaban Ünlü katıldı.
Toplantıda 112 Acil Çağrı Merkezinin faaliyetleri hakkında 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü Barış Şaban Ünlü tarafından sunum yapıldı.
Acil Çağrı Merkezinin teknik ve fiziki durumu, personel sayıları ve yapılan çağrı sayıları hakkında bilgi veren Ünlü, merkezin çağrı almaya başladığı 2013 yılı Haziran ayından 31 Ağustos 2014 tarihine kadar toplam 405 bin 62 çağrının alındığını ancak bunun sadece yüzde 11’lik bölümünün gerekli çağrılardan oluştuğunu söyledi. Ünlü, acil sağlık hizmeti ve yangın ihbarlarının alındığı çağrılardan 46 bin 529 çağrının gerçek olduğunu 368 bin 533 çağrının ise gereksiz çağrılardan oluştuğunu belirtti.
Vali Şeref Ataklı yaptığı açıklamasında, İçişleri Bakanlığınca yürütülen çalışmada acil çağrıların bir merkezden alınması için Aksaray’ında içinde bulunduğu 12 ilin pilot il olarak seçildiğini uygulamanın 2015 yılında 25’e daha sonra tüm ülke geneline yaygınlaştırılacağını söyledi. Aksaray Çağrı Merkezinin teknik altyapı ve personel sayısı bakımından yeterli durumda olduğunu, çalışmalarda sorun oluşturan bir durumla karşılaşılmadığını ifade eden Vali Ataklı, 110 itfaiye hattı ile başlayan acil çağrılara 112 acil sağlık hizmetlerinin de dahil edildiğini söyledi. Acil sağlık hizmetinin acil çağrı hattına ilave edilmesi ile merkezde çağrı sayısının oldukça yükseldiğini ancak bunun çok az bir sayısının gerçek çağrılardan oluştuğunu vurgulayan Vali Ataklı, vatandaşların ‘acil durum’ konusunda daha duyarlı olmaları gerektiğini ifade etti.
Vali Şeref Ataklı, “Merkeze yapılan çağrılara baktığımızda sadece yüzde 10’luk bir bölümün gerçek çağrılardan oluştuğunu kalan yüzde 90’lık bölümde ise gereksiz çağrılar yer aldığını görüyoruz. Vatandaşlarımız gereksiz arama yaparak acil sağlık hizmetine çok ihtiyacı olan kişilerin merkeze ulaşmasına engellediği gibi asılsız ihbarda bulunarak itfaiye araçlarını veya güvenlik güçlerini yanlış yönlendirerek meydana gelen gerçek olaylara müdahalesine engel olabilmektedir. Asılsız ihbarda bulunanların para cezası ile karşı karşıya kalacaklarını bilmesi gerekmektedir. Gereksiz arama veya asılsız ihbarlar nedeniyle bir gün kendileri veya yakınları için acil bir durum ortaya çıkabilir. Vatandaşlarımız bu konuda daha duyarlı olmalılar” şeklinde konuştu.

Aksaray'ın Altın Markaları

Birlik Haber Gazetesi öne çıkan Aksaray firmalarını ağırlıyor.

marka
marka
marka
marka
Reklam Bilgi0552 513 68 80 E-Postabirlikhaber@hotmail.com

BirlikHaber Güncel Haber Akışı

SON DAKİKA

Yasal Uyarı : Kaynak gösterilerek dahi abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz... Birlik Haber Gazetesi - Tüm Hakları Saklıdır - 2021