Yüksek verimli sığır ırkı için ilk adım atıldı

Ana Sayfa » Haberler » Ana Manşet » Yüksek verimli sığır ırkı için ilk adım atıldı
18 Aralık 2018 - 16:39 | 43 kez okunmuş
Yüksek verimli sığır ırkı için ilk adım atıldı

KOP İdaresi, Aksaray Üniversitesi ve Damızlık Süt Sığırı Yetiştiricileri Birliği işbirliğinde hazırlanan proje ile et ve süt verimini arttıracak önemli bir çalışma başlatıldı.

Yenikent Beldesinde Damızlık Süt Sığırı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Bekir Kayan’a ait işletmede yapılan uygulama ile Aksaray’da ilk defa canlı embriyo uzmanlar tarafından transfer edildi.

Yüksek verimli sığır ırkı için yapılan çalışmanın önemini belirten Aksaray Valisi Ali Mantı “Türkiye de ilk defa kamu haricinde canlı embriyo transferinin Aksaray da gerçekleştirildiğini söyledi.

Aksaray’ın tarım ve hayvancılıkta çok ileri seviyede olduğunu, başlatılan bu çalışmanın hayvancılığın gelişmesine de büyük katkı sağlayacağını kaydeden Vali Ali Mantı: “Ülkemiz tarım ve hayvancılık ülkesi, üretimimiz artıyor. Bununla birlikte teknolojik gelişmeleri de takip ederek bunları uygulamamız lazım. Başlatılan bu proje ile yeni yetiştirilecek hayvanlarda et ve süt verimi konusunda ciddi gelişmeler sağlanacak. Bunun yaygınlaştırılması lazım’ dedi.

Aksaray’da uygulanacak proje ve Türkiye’de ‘Canlı Embriyo Transferi’ çalışmaları hakkında bilgi veren Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Hüseyin Erdem Aksaray’da ilk defa yapılan embriyo transferinde toplam 300 nakil hedeflediklerini söyledi.

Sahada yapılan ilk uygulama çalışmasını Vali Ali Mantı, Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Yusuf Şahin, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cüneyt Göktaş, Tarım ve Orman İl Müdürü Bülent Saklav, Veteriner Hekimler Odası Başkanı Önder Yıldız ve katılımcılar ile birlikte takip etti. Vali Ali Mantı işletmeyi gezerek incelemelerde bulundu.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

BENZER İÇERİKLER

Çaldığı Eşyalarla Birlikte Kıskıvrak Yakalandı

Çaldığı Eşyalarla Birlikte Kıskıvrak Yakalandı18.03.2019 günü saat:22.00 sıralarında Taşpazar Mahallesi 852 Sokak Erdem Sitesinde

Karnından devasa kitle çıkartıldı

Karnından devasa kitle çıkartıldı6 yaşında ki bir çocuğun karnından 20 cm büyüklüğünde, 2 kg ağırlığında

Aksaray’da Günlük 40 bin yumurta üretiyor

Aksaray’da Günlük 40 bin yumurta üretiyorAksaray İl Tarım ve Orman Müdürü Bülent SAKLAV ilimizde faaliyete gösteren

RastgeleSeçilen İçerik

FACEBOOK'TA BİZİ BULUN