SON DAKİKA

Yaşa bağlı sarı nokta hastalığı’na dikkat

Ana Sayfa » Haberler » Yaşa bağlı sarı nokta hastalığı’na dikkat
29 Mayıs 2019 - 13:21 | 12 kez okunmuş
Yaşa bağlı sarı nokta hastalığı’na dikkat

Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Doktor Öğretim Üyesi Erdoğan Yaşar, “Yaşa bağlı sarı nokta” hastalığına dikkat çekerek, 50 yaş ve üzeri yetişkinleri uyardı.

Hastalığın yaşa bağlı olarak ortaya çıktığını söyleyen Dr.Öğr.Üyesi Yaşar, Hastalığın 2 tipinin bulunduğunu, hastalarda yüzde 85-90 oranında kuru tip sarı nokta hastalığı, yüzde 10-15 oranında ise yaş tip sarı nokta hastalığının görüldüğünü söyledi.

Yüzde 90 oranında görme kayıpları olabiliyor.

Göz Hastalıkları Uzmanı Yaşar, özellikle yaş tip olarak adlandırılan sarı nokta hastalığının yüzde 90 oranında görme kayıplarına yol açabileceğini ifade etti.

Yaşar; Sarı nokta hastalığının belirtilerini de şu şekilde sıralayarak, görmede bulanıklık, merkezi görmede bozukluk, yüzleri tanımada güçlük, cisim ve şekillerin ortasında siyah nokta, okuma sırasında harflerde bozukluk, eğri ve çarpık görme, gece görüş zayıflığı, renkli görmede bozukluk ve ışık hassasiyeti yaşayan 50 yaş ve üzeri yetişkinlere mutlaka göz muayenesi olmalarını önerdi.

Yaşar, Sarı nokta hastalığının her iki gözde de aynı anda kuru tip ile başlayabildiği gibi tek gözde başlayıp daha sonra diğer gözde de görülebildiğini vurguladı.

Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr.Öğr.Üyesi Erdoğan Yaşar, hastalığın risk faktörleri açısından ileri yaş, ailesel ve genetik yatkınlık, sigara, hipertansiyon, obezite, güneş ışığına fazla maruz kalma ile vitamin ve mineral yetersizliğinin de hastalığa sebep olabileceğini söyledi.

Erken teşhis, hastalığın tedavisinde önem taşıyor

Her hastalıkta olduğu gibi erken teşhisin ve erken başlayan tedavinin büyük önem taşıdığını vurgulayan Yaşar;

“Biyomikroskop ile göz muayenesi sonrasında hastanın çekilen OCT (Optik Koherans Tomografisi) ve FFA (Fundus Floresein Anjiyografi) tanının konulabildiğini tedavisinin uzun bir süreç olduğunu ve yaş tip sarı nokta hastalığında, hastalara ilk etapta anti VEGF enjeksiyonu tedavisi uygulanarak hastalığın ilerlemesinin durdululması yada yavaşlatılması sağlanmaktadır Özellikle yaş tip sarı nokta hastalığı bulunan hastalarda, anti VEGF enjeksiyonu tedavisi uygulanarak, hastaya beslenme önerilerinin yanısıra çeşitli vitamin, mineral ve antioksidanları içeren ilaçlar da ek olarak kullanılabilmektedir.

Kuru tip sarı nokta hastalığında beslenme önerilerinin yanında çeşitli vitamin, minarel ve antioksidanları içeren ilaçlar kullanılmakla beraber göz içi enjeksiyonu bu tipte uygulanmamaktadır”dedi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

BENZER İÇERİKLER

Aksaray’a Yeni atanan İl Emniyet Müdürü Murat KOLCU

Aksaray’a Yeni atanan İl Emniyet Müdürü Murat KOLCUAksaray Emniyet Müdürü Ali Karabağ Van’a Çorum Emniyet Müdürü Murat

Gözlükuyu ve Çağlayan Köylerinin Su İhtiyacı Giderildi

Gözlükuyu ve Çağlayan Köylerinin Su İhtiyacı GiderildiAksaray İl Özel İdaresi Su ve Kanal Hizmetleri Müdürlüğü tarafından, Merkez

Eczacı Odasında görev dağılımı yapıldı.

Eczacı Odasında görev dağılımı yapıldı.19 Eylül 2019 günü Ecz. Nurşen Dedenin divan başkanlığında toplanan Eczacılar

RastgeleSeçilen İçerik

FACEBOOK'TA BİZİ BULUN