SON DAKİKA

YARGITAYIN ONAMA KARARINA İTİRAZ MÜMKÜN MÜ?

Ana Sayfa » Köşe Yazarları » YARGITAYIN ONAMA KARARINA İTİRAZ MÜMKÜN MÜ?
15 Aralık 2018 - 10:13 | 51 kez okunmuş

Değerli okurlarım Yargıtay tarafından bir mahkumiyet Kararınız onaylanmışsa o karar tamamen normal şartlarda kesinleşir .Ancak siz yargıtayın onama kararına karşı yargıtay cumhuriyet başsavcılığına bir dilekçe ile itiraz edebilirsiniz .
CMK 308. Maddeye göre Yargıtay cumhuriyet savcısına itiraz yetkisi tanınmıştır. Bu yetki üzerine Yargıtay cumhuriyet savcısı ya resen ya da istem üzerine ilamın kendisine verildiği tarihten itibaren yargıtayın onama kararlarına itiraz edebilir. Yargıtay cumhuriyet Başsavcılığı sizin itirazınız üzerine Sizi haklı görürse mahkumiyete ilişkin onama kararının Kaldırılmasını ve lehinize bozma kararı verilmesini İsteyerek itiraz edebilir .yargıtay cumhuriyet Başsavcılığının itirazına rağmen yargıtay ceza dairesi onama kararında Israr ederse dosyayı yargıtay Genel Kuruluna gönderir Yargıtay ceza Genel Kurulu uyuşmazlığı giderecek şekilde son kararı verir .Yargıtay ceza Genel kurulunun vereceği karar kesindir. Yargıtay ilgili ceza Dairesi kararı yerinde görürse en kısa sürede inceler ve kararını düzeltme yoluna gider .
Ayrıca yargıtay Cumhuriyet Savcılığının tebliğnamesi aleyhinize ise size tebliğinden itibaren 7 gün içinde itiraz edebilirsiniz. Az önce belirttiğim gibi yargıtayın onama kararına da itiraz hakkınız vardır .

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.