Yapılcan Gruptan Enerjiye 2 Milyon Euroluk Dev Yatırım

Ana Sayfa » Haberler » Ekonomi » Yapılcan Gruptan Enerjiye 2 Milyon Euroluk Dev Yatırım
20 Aralık 2018 - 10:03 | 31 kez okunmuş
Yapılcan Gruptan Enerjiye 2 Milyon Euroluk Dev Yatırım

Bitkisel ve hayvansal atıklar ile elektrik üretimine hazırlanan Yapılcan Grup, enerji konusunda Türkiye’nin dışa bağımlılığı azaltmak için Aksaray’a 2 milyon Euroluk yatırım yaptı.

Türkiye’deki biyokütle enerji santrallerine bir yenisi daha eklendi. Aksaray merkeze bağlı Yapılcan Köyü’nde kurulan 1.2 MW kurulu güce sahip BES, geçici kabul alarak ticari elektrik üretimi hakkını elde etti.

2 MİLYON EURO’LUK YATIRIM

Yapılcan Grup, bölgede çiftçilik,, mısır silajı ve yonca müteahhitliği ile JOHNDEERE traktör sulama sistemleri tohum ve gübre satışı işleri yapan Yapılcan ailesi tarafından kuruldu. Enerjide dışa bağımlı olan Türkiye’ye yapılacak olan her yatırımı aile olarak bir vatandaşlık görevi olarak gördüklerini dile getiren Yapılcan Enerji Yatırım ve Sanayi Ticaret AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Can Yapılcan, yaptığı açıklamada, yaklaşık 2 milyon Euro’luk yatırımla hayata geçirilen tesislerde yılda 8.4 milyon kilovatsaat elektrik üretimi yapılacağını belirtti.

YILLIK 8.4 MİLYON KWH ELEKTRİK ÜRETİLECEK

Yönetim Kurulu Başkanı Yapılcan proje tamamlandığında yıllık 8.4 milyon kwh elektrik üretileceğini açıkladı. Bu yatırımla bitkisel ve hayvansal atıkları çevreci bir yöntemle bertaraf edileceğini anlatan Yapılcan, “Tesisimizde, ülke ekonomisi cari açığını büyüten önemli kalemlerden enerji maliyetlerinin azaltılmasına katkı sağlanacak. Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığını sona erdirecek hamlelerin büyük ve güçlü Türkiye’nin en büyük teminatı olduğunun farkındayız. Şunu biliyoruz ki enerjide bağımsızlık demek güçlü bir ekonomi demek, enerjide bağımsızlık demek güçlü bir diplomasi demek, enerjide bağımsızlık demek güçlü bir ulusal güvenlik demek. Günü kurtaran değil geleceği planlayan uzun vadeli stratejilerle enerjide bağımsız bir Türkiye ideali için bizde elimizi değil gövdemizi taşın altına koyduk.” dedi.

BİTKİSEL VE HAYVANSAL ATIKLAR ENERJİYE DÖNÜŞECEK

Yapılcan Grubun kendi faaliyetleri kapsamında ortaya çıkan bitkisel ve hayvansal atıkların değerlendirileceğini kaydeden Yönetim Kurulu Başkanı Yapılcan, tesislerde üretecekleri elektriği 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren YEKDEM kapsamında satmaya başlayacaklarını belirterek, “Yapılcan BES’in yaklaşık 5-6 yılda yapılan yatırımı geri ödeyeceğini tahmin ediyoruz” dedi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

BENZER İÇERİKLER

Milletvekili Erel, dolu felaketi hakkında soru önergesi verdi

Milletvekili Erel, dolu felaketi hakkında soru önergesi verdiAksaray’ımızın her türlü problemlerini ve çözüm yollarını mecliste ilgili

Çiftçinin Ürünü Borsada Değer Kazanıyor

Çiftçinin Ürünü Borsada Değer KazanıyorAksaray Ticaret Borsası Lisanslı depolarına ürün alımına başladı. Çifçiler

AKSARAY’ın göl,ırmak ve su kaynakları sahipsiz değil

AKSARAY’ın göl,ırmak ve su kaynakları sahipsiz değilAKSARAY AMATÖR,SPORTİF OLTA BALIKÇILIĞI VE DOĞA KORUMA DERNEĞİ (AKSOBDER)kuruldu. Başkan

RastgeleSeçilen İçerik

FACEBOOK'TA BİZİ BULUN