SON DAKİKA

Yağlık Ayçiçeği Desteğini Çiftçilerimize Ödeyin

Ana Sayfa » Haberler » Ana Manşet » Yağlık Ayçiçeği Desteğini Çiftçilerimize Ödeyin
01 Temmuz 2020 - 11:27 | 16 kez okunmuş
Yağlık Ayçiçeği Desteğini Çiftçilerimize Ödeyin

Aksaray Milletvekili Ayhan EREL, Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısı altında her fırsatta Aksaray’ı dile getiriyor.

Milletvekili EREL TBMM Genel Kurul çalışmalarında gerçekleştirdiği son konuşmasında Aksaraylı çiftçilere yağlık ayçiçeği desteğinin verilmesini ve İç Anadolu bölgesi çiftçilerine tarımda kullanılan elektrik için indirim yapılmasını istedi.

Ayhan EREL ’in kürsüden yapmış olduğu konuşma ise şu şekilde;

“Bildiğiniz gibi Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından üretim kapasitesinin artırılması ve dışa bağımlılığın azaltılması amacıyla çiftçilerimize destekleme ödemeleri yapılmaktadır. Sayın Tarım Bakanı 18 Haziranda yatacağını söylediği yağlık ayçiçeği desteği başta Aksaray Eskil çiftçilerimiz olmak üzere Türkiye’nin birçok yöresinde maalesef henüz hesaplarına yatmamıştır. Sayın Bakanın bu beyanlarına güvenerek alacaklarına karşı çiftçiler bu tarihi vade olarak vermişler ancak hesaplarına para yatmadığı için çiftçilerimiz alacaklılar karşısında mahcup duruma düşmüşlerdir ve sözünü tutamama gibi bir durumla karşı karşıya kalmışlardır. Devlet desteği en az bir yıl sonra vermekte, ayçiçek için ton başına 400 TL ödeneceği söyleniyor ancak askıda olan listelere bakıldığında bu rakamlardan kesinti yapıldığı ve çiftçilerimize 400 lira ödeme yapılmadığı ortaya çıkmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Suriyeli mültecilere, Suriyeli sığınmacılara veya Suriye’den gelen vatandaşlara 40 milyar dolar harcıyor ve gerekirse bir 40 milyar dolar daha harcarız şeklinde beyanda bulunurken ülkemizde üretime katkı sunan, eli öpülesi çiftçilerimize maalesef ödemeler zamanında yapılmamaktadır ve destek paraları da bölük pörçük, parça parça verilmekte ve çiftçilerimizin yaralarına merhem olmamaktadır. Çiftçilerimizin hakları, çiftçilerimizin alın terleri kurumadan kendilerine verilmelidir.

Yine, hükûmet yerinde bir kararla, özellikle güneydoğuda bulunan illerimizde, tarımda kullanılan elektrikte yüzde 75’lere varan bir indirim uygulamaktadır. İç Anadolu bölgesi, devletine, vatanına, milletine, bayrağına sevdalı, kanunlar karşısında tabiri caizse boynu kıldan ince bir şekilde hareket etmektedir. Konyalı, Aksaraylı, Kırşehirli, Karamanlı, Nevşehirli, Niğdeli çiftçilerimiz güneydoğuya sağlanan bu avantajlardan biz niçin mahrum bırakılmaktayız, bizim günahımız borcumuzu tamamen ödemekten mi kaynaklanıyor, biz de mi borcumuzu ödemeyelim de bize de indirim yapılsın şeklinde serzenişleri vardır. Hükûmetin bu günlerde çok zor şartlar altında üretim yapan, tarlasını ekerek milletimizi doyurma sevda ve çabasında olan çiftçilerimize bu katkıyı sağlamalarını bekliyor.”

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

BENZER İÇERİKLER

Aksaray Genelinde Taziye Yasaklandı

Aksaray Genelinde Taziye YasaklandıAksaray’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında taziye

Altınsoy’dan, Sosyal Medya Düzenlemesi Açıklaması

Altınsoy’dan, Sosyal Medya Düzenlemesi AçıklamasıAK Parti Aksaray İl Başkanı Hüseyin Altınsoy, TBMM’de kabul edilerek yasalaşan

ASÜ’ye 127 Bin Avro Hibe Desteği

ASÜ’ye 127 Bin Avro Hibe DesteğiAksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, Türkiye Ulusal Ajansı’nın

RastgeleSeçilen İçerik

FACEBOOK'TA BİZİ BULUN