SON DAKİKA

Yabancı Öğrenciler ASÜ’de Türk Müziğini Öğrendi

Ana Sayfa » Haberler » Eğitim » Yabancı Öğrenciler ASÜ’de Türk Müziğini Öğrendi
23 Ekim 2019 - 15:12 | 15 kez okunmuş
Yabancı Öğrenciler ASÜ’de Türk Müziğini Öğrendi

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, bazen -dili anlaşılmasa bile,- bir müzik tınısının kişinin ruhunda bir yerlere dokunabildiğini söyledi.

Yürütücülüğünü Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Ali Kerim Öner’in yaptığı “Müzik Terapi” projesi kapsamında Aksaray’a gelen altı ülkenin üniversite öğrencileri, Senato Salonu’nda Rektör Şahin’le buluştu. Müzik terapinin tarihi derinliğinin yanı sıra, Türk kültürünü ve musikisini de öğrenen yabancı öğrenciler, “Yine Bir Gülnihal,” “Üsküdar’a Giderken” ve “Nihavent Longa” isimli eserleri enstrümanlarıyla çalıp söylediler. Eserlere eşlik eden ASÜ Rektörü, anadiller farklı olsa da çocukların ve müziğin dilinin evrensel olduğunu söyledi. Bazen bir müziğin, dili hiç anlaşılmasa bile “Bu tam da beni anlatıyor” dedirtebildiğini ve kişinin ruhunda bir yerlere dokunabildiğini kaydeden Şahin, “Bugün burada olanlar, bahsettiğimiz o evrensel dili yakalayan gençlerdir. Size tavsiyem şu olabilir; ya çocuksu ruhunuzu hep muhafaza edin, ya da müziğin dilini kaybetmeyin…” dedi. Projenin gerçekleşmesine katkı sağlayan herkese teşekkür eden Prof. Şahin, öğrencilerin akli, ruhi ve fiziki melekelerini geliştirmelerini önemsediklerini ve onları bu yönde teşvik ettiklerini de vurguladı.

İspanya, İtalya, Romanya, Makedonya, Litvanya ve Türkiye’den yaklaşık 40 üniversite düzeyinde öğrencinin katıldığı projede, müzik terapinin insan hayatına etkileri, yöntemin kullanım alanları ve tarihçesi konusunda eğitimler verildi. Yabancı konuklar ayrıca Türk musikisini ve bestekârlarını tanıyarak, şehirde farklı yerlerde öğrendikleri eserlerden oluşan mini dinletiler sundu.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

BENZER İÇERİKLER

Pırlantanın Yıldızı Blue Diamond!

Pırlantanın Yıldızı Blue Diamond!Benzersiz bir pırlanta deneyimi… Göz alıcı mücevherler Blue Diamond işçiliği

İlçelerde Meslek Edindirme Kursları Başlıyor

İlçelerde Meslek Edindirme Kursları Başlıyor Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından Ortaköy İlçesinde

Prof.Dr.Ramazan Çakır’a başarı ödülü verildi

Prof.Dr.Ramazan Çakır’a başarı ödülü verildi Dünyaca ünlü bilim insanı Prof.Dr.Ramazan Çakır’a bilime yaptığı

RastgeleSeçilen İçerik
Dalkılıç Emlak

07 Temmuz 2015

FACEBOOK'TA BİZİ BULUN