SON DAKİKA

Yabancı Öğrenciler ASÜ’de Türk Müziğini Öğrendi

Ana Sayfa » Haberler » Eğitim » Yabancı Öğrenciler ASÜ’de Türk Müziğini Öğrendi
23 Ekim 2019 - 15:12 | 16 kez okunmuş
Yabancı Öğrenciler ASÜ’de Türk Müziğini Öğrendi

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, bazen -dili anlaşılmasa bile,- bir müzik tınısının kişinin ruhunda bir yerlere dokunabildiğini söyledi.

Yürütücülüğünü Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Ali Kerim Öner’in yaptığı “Müzik Terapi” projesi kapsamında Aksaray’a gelen altı ülkenin üniversite öğrencileri, Senato Salonu’nda Rektör Şahin’le buluştu. Müzik terapinin tarihi derinliğinin yanı sıra, Türk kültürünü ve musikisini de öğrenen yabancı öğrenciler, “Yine Bir Gülnihal,” “Üsküdar’a Giderken” ve “Nihavent Longa” isimli eserleri enstrümanlarıyla çalıp söylediler. Eserlere eşlik eden ASÜ Rektörü, anadiller farklı olsa da çocukların ve müziğin dilinin evrensel olduğunu söyledi. Bazen bir müziğin, dili hiç anlaşılmasa bile “Bu tam da beni anlatıyor” dedirtebildiğini ve kişinin ruhunda bir yerlere dokunabildiğini kaydeden Şahin, “Bugün burada olanlar, bahsettiğimiz o evrensel dili yakalayan gençlerdir. Size tavsiyem şu olabilir; ya çocuksu ruhunuzu hep muhafaza edin, ya da müziğin dilini kaybetmeyin…” dedi. Projenin gerçekleşmesine katkı sağlayan herkese teşekkür eden Prof. Şahin, öğrencilerin akli, ruhi ve fiziki melekelerini geliştirmelerini önemsediklerini ve onları bu yönde teşvik ettiklerini de vurguladı.

İspanya, İtalya, Romanya, Makedonya, Litvanya ve Türkiye’den yaklaşık 40 üniversite düzeyinde öğrencinin katıldığı projede, müzik terapinin insan hayatına etkileri, yöntemin kullanım alanları ve tarihçesi konusunda eğitimler verildi. Yabancı konuklar ayrıca Türk musikisini ve bestekârlarını tanıyarak, şehirde farklı yerlerde öğrendikleri eserlerden oluşan mini dinletiler sundu.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

BENZER İÇERİKLER

Gazeteciler Birliği 12 yaşında

Gazeteciler Birliği 12 yaşındaGazeteciler Birliği, 12. kuruluş yıldönümünü kutluyor. Gazeteciler Birliği

Güçlü Tarım, Güçlü Türkiye İlkesiyle Daha Çok Üreteceğiz

Güçlü Tarım, Güçlü Türkiye İlkesiyle Daha Çok ÜreteceğizAK Parti Aksaray İl Başkanı Hüseyin Altınsoy, geçmişte olduğu gibi gelecekte

TAPDK 2020 Yılı Satış Belgesi  Süre Uzatım İşlemlerine İlişkin Duyuru

TAPDK 2020 Yılı Satış Belgesi Süre Uzatım İşlemlerine İlişkin DuyuruAksaray Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkan Vekili Dede Özkaraca, üyelerin satış

RastgeleSeçilen İçerik

FACEBOOK'TA BİZİ BULUN