Turizme kadın eli değdi

Ana Sayfa » Haberler » Ana Manşet » Turizme kadın eli değdi
28 Nisan 2018 - 10:22 | 110 kez okunmuş
Turizme kadın eli değdi

Halk eğitim kursları sayesinde turizme kadın eli değdi

11 bin yıllık tarihi ile medeniyetlere ev sahipliği yapan Aksaray’da; kadınlar yaptıkları çalışmalar sayesinde turizme bakış açısını değiştiriyor. Halk eğitim kurslarında çömlek, seramik yapmayı el sanatları ürünlerini üreterek turizmden para kazanmayı öğrenen kadınlar Aksaray’ın bu alandaki önemli bir eksikliğini gidermek için büyük emek veriyor.

Aksaray’da kadınların üretime istihdama katılmasını amaçlayan projelere destek veren; çalışan üreten kadınları ziyaret ederek her zaman yanlarında olacağını belirten Aksaray Valisi Aykut Pekmez’in eşi Yeşim Pekmez Hanımefendi Güzelyurt İlçesinde çömlek, seramik atölyeleri ile el sanatları atölyelerini ziyaret ederek kadınlarla görüştü.

Ustasının elinde çamurun sanata dönüşmesini, aldıkları eğitimlerle hem aile bütçelerine katkı sağlayan hem bölgeye gelen turistlere satışı yapılacak turistik eşyaların üretimini yapan kadınların çok değerli işler yaptıklarını belirten Pekmez; kadınların elini attığı her işin olumlu şekilde sonuçlandığını söyledi.

Yeşim Pekmez Hanımefendi beraberinde Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Seyfullah Sarıgül’ün eşi Semiha Sarıgül, Emniyet Müdürü Ali Karabağ’ın eşi Reyhan Karabağ, Aksaray Kaymakam Adayı Fatmagül Dalmış, Aksaray Halk Eğitim Merkez Müdürü Azmi Arı, müdür yardımcısı Mehmet Köksal ile birlikte Güzelyurt ilçesi Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünü ziyaret etti. Merkez Müdürü Mustafa Narin, Güzelyurt Belediye Başkanı Ünal Değirmencioğlu’nun eşi Jale Demircioğlu, Halk Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Erdem Zengin ve kursiyerler tarafından karşılanan Yeşim Pekmez Hanımefendi açılan kurslar hakkında bilgi aldı.

Kadınlar turizmden gelir elde edecek

Aksaray Valiliği koordinatörlüğünde yürütülen ‘Güzelyurt’ta Meslek Ediniyorum’ SODES Projesi kapsamında 3 erkek 25 kadın toplam 28 kişinin devam ettiği Seramik ve Çömlek kurslarını ziyaret eden Yeşim Pekmez atölyede üretilen çömlek, testi ile turistik hediyelik eşyalar mumluklar, magnetler, biblolar, rapido işlemeli tabaklar ve süs eşyalarını inceledi. Kursa devam eden kadınlarla görüşen Pekmez; kadınların kurslar hakkındaki düşünce ve görüşlerini dinledi.

Açılan kurslar sayesinde unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarını yeniden canlandırmaya başladıklarını ve turizmden para kazanılabileceğini gördüklerini belirterek Yeşim Pekmez ve beraberindeki heyetin ziyaretinden duydukları memnuniyetleri belirten kadınlar kendilerine destek sağlayanlara teşekkür ettiler.

Yeşim Pekmez ve beraberindeki heyet daha sonra Selime Kasabası Seramik atölyesini ziyaret etti. Seramik fırını, çömlekçi tornası ve otomatik pres makinesi kurulan kursta 15 kişilik kadın kursiyerler bir süre sohbet eden Pekmez;

Çömlek, testi, turistik hediyelik eşyalar kapsamında mumluklar, magnetler, biblolar, rapido işlemeli tabaklar üreten kadınları tebrik ederek başarılar diledi.

Halk Eğitim Merkezi çok öneli projeleri başarı ile uygulamış

Güzelyurt ziyaretinde Belisırma Köyü El Sanatları Atölyesini de ziyaret eden Yeşim Pekmez Hanımefendi Köy muhtarlığının toplantı odasının düzenlenmesiyle kadınlara yönelik Ahşap Oyma ve Yakma atölyesine dönüştürülen atölyede kursa katılan kadınlarla görüştü. Ahşap Oyma ve Yakma, Deri üzerine işleme, rölyef ve ahşap süs eşyaları üretimi yapan atölyede kadın kursiyerlerle ahşam oyma çalışması yapan Pekmez; ‘Güzelyurt sahip olduğu turizm değerleri ile bölgede çok önemli bir merkez. Burada turizm mutlak suretle bölge insanına fayda sağlamalı. Bunun için Halk Eğitim Merkezimizce çok önemli projeler başlatılmış ve bu işe kadınlarımız sahip çıkmış bundan çok mutlu oldum. Kadınların elinin değdiği her şey olumlu sonuçlanır. Bunu burada görmek çok önemli.” dedi.

Kurslarla ilgili hazırlanan projeler turizme yönelik üretilen ürünler bölge insanının özellikle kadınların turizmden gelir elde etmesi açısından çok önemli olduğunu vurgulayan Pekmez; “Tabi güzelliklere tarihi değerlere sahip bölgede insanların turizme bakış açısı kadınlar sayesinde değişecek. Bizler her zaman üreten kadınlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz.’ dedi.

İlgili Terimler :

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

BENZER İÇERİKLER

KÖY-ET firmasından açıklama

KÖY-ET firmasından açıklamaKÖY ET Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Koçaş; KÖY-ET olarak 8 yıllık bir geçmişe

Süleyman Soylu Aksaray’da

Süleyman Soylu Aksaray’daSüleyman Soylu Aksaray’da, AK Parti Aksaray milletvekilleri İlknur İnceöz

Hep Birlikte Katma Değeri Yüksek İşlere İmza Atacağız

Hep Birlikte Katma Değeri Yüksek İşlere İmza AtacağızTOBB Aksaray Kadın Girişimciler Kurulu, seçimlerin ardından ilk aylık toplantısını

RastgeleSeçilen İçerik

FACEBOOK'TA BİZİ BULUN