Tüketiciyi SMS yolu ile dolandırma

Ana Sayfa » Haberler » Dünya » Tüketiciyi SMS yolu ile dolandırma
03 Şubat 2018 - 12:06 | 63 kez okunmuş
Tüketiciyi SMS yolu ile dolandırma

“ 2007-2011 yılları arasında kredi çekenlerden fazla faiz alındığı gerekçesiyle zarara uğrayan tüketicilerin 3 kat tazminat davası açma hakkı kazandıkları yönünde tüketicilere SMS gönderildiğini” belirten Tüketici Hak Arama Derneği Genel Başkanı Nihat Altay, bu kişileri arayanlar dakikası 20 liradan konuşarak ya mağdur ediliyor ya da dolandırılıyor, dedi.

Rekabet Kurulu, 12 bankanın kartel oluşturduğu gerekçesiyle 2013 yılında 12 bankaya para cezası uygulamıştı. Danıştay tarafından onaylanan bu karar pek çok dolandırıcılığa kapı aralamaktadır. Tüketicilerin cep telefonuna gelen mesajdaki numaraya dönüş yapan tüketiciler dakikası 20 liradan konuşmaktadırlar. Konuşmayı planlı bir şekilde uzatıp “inanmıyorsanız BDDK’yı arayabilirsiniz” şeklinde söylemlerle tüketici tuzağa düşürülmektedir. Bu SMS’lere hiçbir tüketicinin itibar etmemesi, 21.08.2007 ile 22.09.2011 yılları arasında kredi, mevduat ve kredi kartı hizmeti alan tüketicilerin önce bankaları ile irtibat kurmaları, sonra Rekabet Kurulu’nun resmi internet sitesinde yer alan karara bakmaları, en son olarak bir avukattan yardım almaları gerekmektedir.

Geçmiş yıllarda kredi çeken tüketicileri telefonla arayarak, “kredi çektiğiniz tarihi ve 12 bankaya karşı 3 kat tazminat hakkınızı sorgulamak için arıyoruz” diyen kişilere kesinlikle hiçbir bilginin de verilmemesi gerekiyor. Herhangi bir konuda, hiçbir kurum veya kişi telefon yolu ile tüketicinin hakkını arayamaz. Telefon veya mesaj yolu ile tanımadığı kişilere verilen bilgiler tüketicilerin dolandırılarak mağduriyetine neden olmaktadır.

Bunun yanında son zamanlarda sosyal medya üzerinden banka sayfa görüntüsü gibi gönderilen cazip reklamlara tüketicin kanmaması gerekiyor. Siteye tıklayan tüketiciler tuzağa düşürülerek banka bilgileri ele geçiriliyor. Bu tarz reklamlarla karşılaşan tüketicilerin önce banka ile irtibata geçerek reklamın doğruluğunu teyit etmeleri dolandırılma tehlikesine karşı faydalı olacaktır.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

BENZER İÇERİKLER

AK Parti Belediye Başkan Adayı Dinçer’den ATSO’ya Ziyaret

AK Parti Belediye Başkan Adayı Dinçer’den ATSO’ya ZiyaretAk Parti Aksaray Belediye Başkan Adayı Evren Dinçer geçtiğimiz hafta sonu ilimiz

E-Ticaret Eğitimi ATSO’da Yapıldı

E-Ticaret Eğitimi ATSO’da YapıldıAksaray Ticaret ve Sanayi Odası ve Ahiler Kalkınma Ajansı iş birliği düzenlenen

AK Parti’den Adliye Teşkilatına Ziyaretler

AK Parti’den Adliye Teşkilatına ZiyaretlerAK Parti Aksaray İl Başkanı Hüseyin Altınsoy, Belediye Başkan adayı Evren

FACEBOOK'TA BİZİ BULUN