Somuncu Baba sinemada

Ana Sayfa » Haberler » Ana Manşet » Somuncu Baba sinemada
09 Temmuz 2015 - 10:47 | 14.382 kez okunmuş
Somuncu Baba sinemada

Hacı Bayram Veli’nin hocası Şeyh Hamid-i Veli’nin hayatı, “Somuncu Baba Aşkın Sırrı” filmi dev oyuncu kadrosuyla beyaz perdeye taşındı.
Anadolu Coğrafyasının yetiştirdiği erenlerden biri olan ve fikirleriyle Selçuklu’dan Osmanlı’ya adeta köprü oluşturan Somuncu Baba’nın hayatı Aksaray Belediyesi’nin öncülüğündeki dev bir yapımla beyazperdeye taşındı.
Aksaray’ın Zinciriye Medresesinde çekimlerine başlanan, yönetmenliğini Kürşat Kizbaz’ın yaptığı “Aşkın Sırrı Somuncu Baba” isimli filmin çekimleri tamamlandı.

OYUNCU KADROSUYLA DİKKAT ÇEKİYOR
Filmin oyuncu kadrosunda Furkan Palalı, Altan Gördüm, Kurtlar Vadisi filminden Memati karakteriyle tanınan Gürkan Uygun, yine aynı dizide Ömer Baba karakteriyle özdeşleşen Emin Olcay, Kenan Bal, Haldun Boysan, Altan Akışık, Suna Selen, Saruhan Hünel, Serdar Yeğin, Yunus Emre Yıldırımer ve Fırat Tanış gibi daha bir çok ünlü oyuncu rol aldılar.

AKSARAY BELEDİYESİ’NİN DESTEĞİ BÜYÜK
Genç bir dervişin ilahi aşkı arayışı ve bu uğurdaki vermiş olduğu mücadelesi anlatıldığı film Aksaray Belediyesine ait Zinciriye Medresesinde başlayıp, Selime yöresinde, Güzelyurt ve Hasan Dağı’nda farklı noktalarından sahneye taşındı. Film bu yılın sonunda vizyona girmeye hazırlanıyor.
Yönetmen Kizbaz, yaptığı açıklamada, “Türk sinemasında yapılmayan bir çalışmayı yapıyoruz. Hiç unutulmayacak olan Somuncu Baba’nın hayatını konu alan filmi yapmaktayız. Bu film, Aksaray’a geldiğim günden beri şekillenen bir proje oldu. Bu güzel şehrin değerli insanı Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı’ya çok teşekkür ederim. Başkanımızın desteğiyle filmimiz önce Türkiye, sonra da dünyaya yayılacak olan bir sinema filmi olacaktır. Üç etaptan oluşacak olan filmimizin çekimlerine 15 Aralık’ta başlamıştık. 23 ayrı noktada çekim yapmayı planlamıştık. Geçtiğimiz günlerde filmin son bölümlerinin çekimleriyle filmimizi başarıyla tamamladık” dedi.
Fatih Sultan Mehmet’e kadar uzanan bir düşünce silsilesinin başlangıcı Somuncu Baba’nın hayatını filme taşımanın mutluluğunu yaşadığını belirten Kizbaz, “Somuncu Baba, Anadolu’nun farklı coğrafyalarında çok fazla ele alınmış, sevilmiş bir velidir. Böylesine önemli bir şahsiyetin hayatını, felsefesini, düşünce iklimini ve mana alimini anlatmaya çalışmak, bizim asli görevimiz ve inancımızdır. Bugün hayalleri gerçeğe dönüştürüyoruz” şeklinde konuştu.
Kizbaz, filmin yıl sonuna doğru vizyona gireceğini de müjdeleyerek, “Umut ediyoruz ki 2015 yılına damgasını vuracak büyük bir film olacak.” diyerek sözlerini tamamladı.

ŞEHRİN TANITIMINDA BÜYÜK ROL OYNAYACAK
Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı ise “Aşkın Sırrı Somuncu Baba filmini, yönetmen Kürşat Kizbaz ve ekibi tarafından tamamlandı. Bizlerin Somuncu Baba filmine olan hassasiyeti ortada. Bu filmin Aksaray’ımızın tanıtımına katkıda bulunacağına inanıyorum. Filmin çekimlerinin tamamının Aksaray’da gerçekleştirilmiş olması, şehrimizin tanıtımında büyük rol oynayacak. Bu filmle birlikte hem evliyalar şehri Aksarayımız’ı hem de Somuncu Baba’yı en iyi şekilde tanıtma imkânı bulmuş olacağız.”

ÇEKİMLER 23 AYRI TARİHİ VE TURİSTİK MEKANDA YAPILDI
Somuncu Baba olarak bilinen Şeyh Hamid-i Veli’nin 13’üncü yüzyılda Aksaray’da geçen yıllarını konu alan filmin çekimleri, Ihlara Vadisi, Hasan Dağı, Güzelyurt başta olmak üzere 23 ayrı tarihi ve turistik mekanda yapıldı. Filmin senaryosu, Aksaraylı Yazar Mahmut Ulu’nun “Somuncu Baba Aşkın Sırrı” romanından uyarlandı.

SOMUNCU BABA’YI OYNAMANIN AĞIRLIĞI
4 mevsim çekimler yapılan ve yaklaşık bir yıl süren filmde, Somuncu Baba karakterini oyuncu Furkan Palalı canlandırdı.
Başrol oyuncusu Furkan Palalı ise Somuncu Baba karakterini oynamaktan büyük mutluluk duyduğunu anlattı.
Somuncu Baba’yı oynamanın zor bir iş olduğunu dile getiren Palalı, “O dönemleri yaşamak ve hissetmek, dönemin en önemli fikir adamlarından birisini canlandırmak çok keyifli, aynı zamanda da ciddi bir çalışma istiyor. Filminde Somuncu Baba’yı canlandırmak benim için gurur kaynağıdır” şeklinde konuştu.

İlgili Terimler :

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

BENZER İÇERİKLER

Dünya Süt Günü Kutlu Olsun

Dünya Süt Günü Kutlu OlsunAksaray İl Tarım ve Orman Müdür Bülent Saklav Dünya Süt Günü münasebeti

AK Parti Olarak Ülkemizin Geleceğine Yatırım Yapıyoruz

AK Parti Olarak Ülkemizin Geleceğine Yatırım YapıyoruzAK Parti’nin 17 yıllık iktidar dönemi, reformlar ve başarılarla dolu bir ekonomik

Aksaray İHH Yetim Çalışmasında Türkiye Birincisi

Aksaray İHH Yetim Çalışmasında Türkiye Birincisi15 Ramazan Dünya Yetimler Günü vesilesiyle gün boyunca Aksaray yetimleri için

RastgeleSeçilen İçerik

FACEBOOK'TA BİZİ BULUN