SON DAKİKA

Şizofreni Hastaları Topluma Kazandırılıyor

Ana Sayfa » Haberler » Ana Manşet » Şizofreni Hastaları Topluma Kazandırılıyor
19 Ağustos 2015 - 14:14 | 13.613 kez okunmuş
Şizofreni Hastaları Topluma Kazandırılıyor

Ak Parti Aksaray İl Başkanı Abdulkadir Karatay yaptığı yazılı açıklamada;
Aksaray (Toplum Temelli Ruh Sağlığı Merkezi) TRSM’de şizofreni hastalarını tiyatroyla tanıştırarak topluma kazandıran Aksaray Devlet Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Basri Köylü Ak Parti Aksaray İl Başkanı Abdulkadir Karatay’ı makamında ziyaret etti.

Yakın zamana kadar, sadece bağırma, saldırganlık, şüphecilik ile fark edilen belirtilerin yatıştırılması amacıyla tedavi yeterli olduğu kabul edilen şizofreni hastaları ve aileleri için büyük bir yük olarak görülmekteydi. Bu sebeple toplum içine çıkamayan, dolayısıyla tedavileri yaptırılamayan bu ve benzer hastaların topluma kazandırılması amacıyla kurulan (Toplum Temelli Ruh Sağlığı Merkezi) TRSM kapsamında yaptığımız tiyatro çalışmaları Aksaray’da da de etkili olmuştur. Bu tedaviyle hastalar kendilerine yeterli bireyle haline getirilmesi amaçlandığını belirten Dr.Basri Köylü her kişiyi topluma kazandırmak istiyoruz, dedi.

Ak Parti İl Başkanı Abdulkadir Karatay, Doktor Basri Köylü beyin yapmış olduğu ziyaretinden memnuniyetini dile getirerek şunları söyledi: ”Aksaray Devlet Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr.Basri Köylü, Sağlık Bakanlığımızın oluşturduğu ilimizdeki (Toplum Temelli Ruh Sağlığı Merkezi) TRSM’de şizofreni hastalarına tiyatro çalıştırarak onları iyileştiriyor ve onları eğitiyor, hastalarımızın rehabilitasyonu, iyileştirilmesi sosyal hayata katılmaları yönünden önemli ölçüde çaba sarf ediyor. Bu tiyatro faaliyeti çok zor olan ve ilk defa yapılan bir çalışma. Biz bu hastalarımıza elimizden gelen her desteği vermeye hazırız. Arkadaşlarımızla karşılıklı bilgi alışverişinde bulunduk. Eksiklikleri, yetersizlikler, ihtiyaçların giderilmesi için elimizden geleni yaparız. Aksaray Milletvekillerimiz, Valimiz, Belediye Başkanımız, Kamu Kurum ve Kuruluşlarındaki idarecilerimiz ve STK Başkanlarımızla yapacağımız bir toplantıda bu konuyu öncelikle ele alırız. Çünkü sizin yaptığınız bu çalışma Aksaray Araştırma Hastanesi açılmadan önce yapılan güzel bir örnek. İnşallah sizin bu çalışmanız Türkiye’de bir ilk olduğu için birçok tıp adamına bu konuda örnek olur. Sağlık Bakanımıza da bu konuyla ilgili dosyamızı vermek isteriz. Size gerçekten bu başarılı çalışmanız için teşekkür ederim” dedi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

BENZER İÇERİKLER

Afgan Uyruklu vatandaşın evinde Yangın çıktı

Afgan Uyruklu vatandaşın evinde Yangın çıktıBahçeli Mahallesinde Afgan Uyruklu vatandaşın evinde Yangın çıktı. Bahçeli

Altınsoy, “Yatırımcılar Her Zaman Baş Tacımız”

Altınsoy, “Yatırımcılar Her Zaman Baş Tacımız”Organize Sanayi Bölgesi’nde bir dizi temas ve ziyaretlerde bulunan AK Parti Aksaray

Özel İdare Lojmanında Yangın Paniği

Özel İdare Lojmanında Yangın PaniğiDün gece saatlerinde Yunus Emre mahallesi Ihlara Bulvarında Özel idare arkasındaki

FACEBOOK'TA BİZİ BULUN