SON DAKİKA

Sığırlarda çiçek hastalığı

Ana Sayfa » Haberler » Ana Manşet » Sığırlarda çiçek hastalığı
19 Kasım 2014 - 20:46 | 20.419 kez okunmuş

SIĞIRLARIN ÇİÇEK HASTALIĞI

SIĞIRLARIN ÇİÇEK HASTALIĞI


Aksaray Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Önder Yıldız yaptığı yazılı açıklamada İlimizde de görülen sığırların çiçek hastalığı ile ilgili vatandaşlarımızın uyanık olmaları ve hastalığın sürüye bulaşmaması ve bulaştığında da ne yapması gerektiği ile ilgili bilgiler verilmiştir.
Ülkemizde şimdiye dek görülmeyen bu hastalık güney doğu bölgemizde görülünce basın tarafından Afrika Hastalığı adı verildi. Asıl adı “Sığırların Nodüler Ekzantemi” dir. Ülkemizde “ihbarı mecburi hastalıklar” listesinde yer alır.

Hastalık yumrulu deri hastalığıdır. Etkeni koyun-keçi çiçek virusu ile aynı gruptan bir virusturİlk olarak 1929 yılında Afrika’nın güney bölgelerinde daha sonra Mısır ve İsrail’de de salgınlar yapmıştır.

Hastalık deri üzerinde şişliklerle görülür. Aynı şişlikler iç organlarda da oluşur. Sütün birdenbire azalması, şiddetli düşkünlük hali, gebelerde yavru atma, hızla zayıflama, topallık ile kendini gösterir. Hastalık sokucu sineklerle bulaştırılır. Doğrudan temas da bulaşma yoludur. Ağız ve burundan gelen akıntılarla veya süt ile temas bulaşma kaynağı olabilirse de hastalığın sokucu, kan emici sineklerle bulaşması başlıca yayılma yoludur.

Hastalığın yayılması %3-85 olarak bildirilmektedir. Ölüm oranı düşüktür Ölüm oranı %3 olarak bildirilse de ikincil enfeksiyonlarla bu oran yükselebilmektedir. Kuluçka dönemi 2-5 haftadır. Ergin sığırlar biraz daha dayanıklı olup, buzağılar çok hassastırlar. Baş, boyun, merme çevresi ve ayaklarda sert şişlikler kendini gösterir. Ayrıca, karaciğer, işkembe, dalak, akciğer ve sindirim yolunda bu şişkinliklerin aynısı oluşur. Hastalık böcek ısırması, kurdeşen, deri tüberkülozu, nokra ve benzer deri hastalıklarıyla karışabilir. Tam olarak serolojik testler veya virus izolasyonu ile kesin teşhis yapılır.

Hastalığın tedavisi yoktur. İkincil enfeksiyonlar için antibiyotik kullanılabilir. Uzun bir süre içerisinde tedavi mümkündür.

Hastalıktan korunma için iki yöntem vardır. Birincisi sineklerle mücadele, ikincisi ise aşılamadır.

Hastalıktan korunmada bilinen tüm biyogüvenlik uygulamaları tamamen yerine getirilmelidir. Örneğin; hayvan nakillerinin kontrol altına alınması, karantina, temizlik, dezenfeksiyon, hastalıktan dolayı kesilen hayvanların imhası gibi önlemler ihmal edilmemelidir.

Hastalık sığırlarda görülen bir viral hastalık olarak bilinir. Ama; aynı zamanda zoonoz’dur. Yani insanlara da bulaşma ihtimali vardır. Bu yüzden gerek patlamış şişliklerden gelen akıntılar, gerekse ağız, burun ve göz akıntılarından sakınmak, antiseptik, dezenfektan, deterjan kullanmayı ihmal etmemek gerekir. Virusun yara kabukları içerisinde 35-40 gün canlı kalabildiği saptanmıştır.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

BENZER İÇERİKLER

Kablo Hırsızları Yakalandı

Kablo Hırsızları YakalandıAksaray İl Jandarma Komutanlığı sorumluluk bölgesinde nitelikli asayiş suçları

Vali Hamza Aydoğdu’dan sağlık çalışanlarına moral ziyareti

Vali Hamza Aydoğdu’dan sağlık çalışanlarına moral ziyaretiVali Aydoğdu:“Salgınla mücadelede sağlık çalışanlarımız inanılmaz bir

Uyuşturucu Operasyonu

Uyuşturucu OperasyonuAksaray İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü

FACEBOOK'TA BİZİ BULUN