Özel İdare Öğrenci Yurdu Yıkılmayacak

Ana Sayfa » Haberler » Ana Manşet » Özel İdare Öğrenci Yurdu Yıkılmayacak
06 Mart 2019 - 13:53 | 75 kez okunmuş
Özel İdare Öğrenci Yurdu Yıkılmayacak

Aksaray Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada; İlimiz yerel televizyonlarından ART’nin 28 Şubat canlı yayın ve yerel gazetelerden Gerçek Haber Gazetesi’nin 28 Şubat baskısında yer alan haberlerle ilgili olarak aşağıdaki açıklamayı yapma gereği duyulmuştur.

İl Özel İdaresi tarafından yapımı tamamlanan 2.000 kişilik öğrenci yurdu ile ilgili, maliyetin çok yüksek olduğu, idarecilerin beceriksizliği ve kamu zararına neden oldukları yönünde gerçeği yansıtmayan, tamamen kulaktan dolma ve mesnetsiz iddialarla ilgili olarak, iftira şeklinde bir algı oluşturulmak istenildiği ve kamuoyunun kasten yanıltılmaya çalışıldığı müşahede edilmiştir. Söz konusu algı operasyonları, ciddiye alınmaya değer olmamakla birlikte, aşağıdaki hususların kamuoyu tarafından bilinmesinde yarar görülmektedir.

5302 sayılı il özel idaresinin kanunun 64.maddesinde belirtildiği gibi ‘’diğer kamu kurum ve kuruluşlarına ait yapım, bakım, onarım ve taşıma işlerini bedelli veya bedelsiz üstlenebilir veya bu kuruluşlar ile ortak hizmet projeleri gerçekleştirebilir ve bu amaçla gerekli kaynak aktarımında bulunabilir ‘’maddesine istinaden o tarihte İlimizde görev yapan Valimiz, Milletvekillerimiz, İl Genel Meclis Başkanı ve İl Genel Meclisi Üyelerimiz ile Kurumumuz tarafından, ilimizde yurt bulmakta zorlandığı için hain Feto örgütünün eline düşen öğrencilerimizin barınma ihtiyacını gidermek için ilimizin ihtiyacı olan öğrenci yurdu yapılması kararı almıştır.

Müracaatımız üzerine Milli Emlak Genel Müdürlüğünce kurumumuza öğrenci yurdu yapılmak üzere 37.500 m2 arsa 2015 yılında tahsis edilmiş, proje çalışmaları ve projenin KYK tarafından onaylanması 2016 yılında tamamlanmış, 14.04.2016 yılında ihalesi gerçekleştirilmiş, 12.05.2016 tarihinde ihale uhdesinde kalan firma ile sözleşme imzalanarak yapımına başlanılan yurt binası KDV dâhil toplam 61.188.057 TL bedelle tamamlanmış ve 26.10.2018 tarihinde geçici kabulü yapılarak teslim alınmıştır.

Yurt binaları doğal gazla ısınmakta olup, koruma ve muhafazası da personelimiz tarafından sağlanmaktadır.

Binanın Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK)’ya teslimi konusunda görüşmeler devam etmekte olup iddia edildiği gibi yıkımı da asla söz konusu değildir.

Bazı basın yayın organlarında yurt ile ilgili yapılan spekülasyonlar ve iddialar gerçek dışıdır.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

BENZER İÇERİKLER

Dünya Süt Günü Kutlu Olsun

Dünya Süt Günü Kutlu OlsunAksaray İl Tarım ve Orman Müdür Bülent Saklav Dünya Süt Günü münasebeti

AK Parti Olarak Ülkemizin Geleceğine Yatırım Yapıyoruz

AK Parti Olarak Ülkemizin Geleceğine Yatırım YapıyoruzAK Parti’nin 17 yıllık iktidar dönemi, reformlar ve başarılarla dolu bir ekonomik

Aksaray İHH Yetim Çalışmasında Türkiye Birincisi

Aksaray İHH Yetim Çalışmasında Türkiye Birincisi15 Ramazan Dünya Yetimler Günü vesilesiyle gün boyunca Aksaray yetimleri için

RastgeleSeçilen İçerik

FACEBOOK'TA BİZİ BULUN