Özel çocuklara sahip ailelere çok önemli kolaylıklar sağlandı

Ana Sayfa » Haberler » Ana Manşet » Özel çocuklara sahip ailelere çok önemli kolaylıklar sağlandı
18 Ocak 2018 - 15:22 | 86 kez okunmuş
Özel çocuklara sahip ailelere çok önemli kolaylıklar sağlandı

Yeşim Pekmez: “Toplumda dezavantajlı kesim olarak adlandırılan özel çocuklara sahip ailelere çok önemli kolaylıklar sağlandı”

Aksaray Valisi Aykut Pekmez’in eşi Yeşim Pekmez Hanımefendi engelli bireylere yönelik eğitim ve rehabilitasyon hizmeti sunan kurumları ziyaret etti. Aksaray’da 4 ayrı kurumda toplam 1.356 özel çocuğun özel eğitim ve rehabilitasyon hizmetinden faydalandığını kaydeden Pekmez; toplumda dezavantajlı kesim olarak adlandırılan özel çocuklara sahip ailelere çok önemli kolaylıklar sağlandığını söyledi.

Yeşim Pekmez Hanımefendi beraberinde Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Akın’ın eşi Zelihan Akın, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Seyfullah Sarıgül’ün eşi Semiha Sarıgül, Emniyet Müdür Ali Karabağ’ın eşi Reyhan Karabağ ile Özel İlk Denge ve Aksaray Yeniden Doğuş Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerini ziyaret etti.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü İsrafil Aktürk ile Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Muhittin Öztürk’ün de katıldığı ziyaretlerde özel çocuklar ve aileleri ile görüşen Yeşim Pekmez Hanımefendi Milli Eğitim Müdürlüğü denetiminde hizmet veren kurumların yetkililerinden bilgi aldı.

-Engelli değil, “özel”

Toplumda engelli diye adlandırılan ancak dezavantajlı kesim olarak ifade edilen çocuk ve yetişkinlerin özel kişiler olarak adlandırılması gerektiğini ifade eden Yeşim Pekmez Hanımefendi; sabırla verilecek eğitimlerin ardından bu çocukların neler yapabileceklerinin daha iyi anlaşılacağını söyleyerek bu yüzden engelli kelimesi yerine “özel” kavramının kullanılmasının daha doğru olacağını belirtti.

Pekmez; zihinsel, bedensel, otizm, dikkat eksikliği ve hiperaktivite, iletişim becerileri, okul uyum sorunları, okuma yazma becerisi, Down sendromu, öğrenme güçlüğü problemi olan bireylere eğitim ve rehabilitasyon hizmeti veren her iki eğitim kurumun bütün bölümlerini ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

-Ailelere çok önemli destek ve kolaylıklar sağlandı

Özel çocuk ve bireylerin aileler için zor bir sınav olduğunu; ancak Devletin bu bireylere sahip ailelere sağladığı imkanlarla bu çocukların kendilerini ifade etmeleri, toplumda var oldukları gerçeğinin ortaya konulması ve topluma uyum sağlamaları için özel eğitim kurumlarının eğitim ve rehabilitasyon çalışmaları ile çok önemli yol kat edildiğini vurgulayan Pekmez; “Ülkemizde dezavantajlı kesim olarak adlandırılan bu kesime ve ailelerine; eskiye bakıp günümüzü değerlendirdiğimizde çok önemli destek ve kolaylıklar sağlandı. Aileler ve toplum bilinçlendi. Özel eğitim veren kurumlar sayesinde bu çocuklarımız fırsat verildiğinde neleri başarabildiklerini gösterebiliyorlar. Devletimiz vatandaşı için vardır. Sağlanan bu imkanlar sayesinde dezavantajlı kesim olarak adlandırılan özel çocuklarımız gerekli eğitimleri alabiliyorlar’ dedi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

BENZER İÇERİKLER

Evden Hırsızlık yapan 2 kişi yakalandı

Evden Hırsızlık yapan 2 kişi yakalandıAsayiş Şube Müdürlüğü Hırsızlık Büro Amirliğinin ilimizde meydana gelen

Aksaray’da 83 bin öğrenci karnelerini alarak yarıyıl tatiline başladı

Aksaray’da 83 bin öğrenci karnelerini alarak yarıyıl tatiline başladıAksaray’da 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı 1.Yarıyılını tamamlayan 83.352

Seçimlerin Aksaray’da huzur içinde yapılması için ne gerekiyorsa hep birlikte yapacağız

Seçimlerin Aksaray’da huzur içinde yapılması için ne gerekiyorsa hep birlikte yapacağızVali Ali Mantı: “Seçimlerin Aksaray’da huzur içinde yapılması için ne gerekiyorsa

RastgeleSeçilen İçerik

FACEBOOK'TA BİZİ BULUN